Koncepce zdravotnictví má prý lidštější podobu

Přepracovaný návrh koncepce zdravotnictví do roku 2009 mu srozumitelnější a lidštější podobu. Tvrdí to ministerstvo zdravotnictví, které dnes dokument předkládá vládě. Píše se v ní mimo jiné o větší kontrole nemocnic ze strany státu. O finanční spoluúčasti ale zatím neuvažuje. Jestliže koncepci vláda schválí, budou podle mluvčí ministerstva Věry Čarné služby zdravotníků dostupné pro všechny občany, ať už z hlediska vzdálenosti nebo finančních možností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

"Koncepce se zabývá mimo jiné zvýšením efektivity hospodaření zdravotních pojišťoven, nemocnic, nepočítá s významným rozšířením spoluúčasti pacientů či se zavedením přímých plateb ve zdravotnictví."

Spoluautor slovenské reformy zdravotnictví, ekonom Peter Pažitný, který připravoval doporučení i pro českou reformu, si ale myslí, že spoluúčast pacienta je důležitá. "Poplatky nemají jen čistě finanční charakter, mají velmi důležitý výchovný charakter. Zdravotnictví je statek, který je sice poskytovaný zadarmo, ale má nějaké náklady, a proto je důležité, aby pacienti cítili, že ty náklady musí někdo zaplatit. A i když se na těchto nákladech podílejí velmi nízkou částí, tak si musí být vědomi, že to zdravotnictví není zadarmo."

Na Slovensku se za každou návštěvu lékaře platí dvacet korun. Podle Pažitného je taková částka kompromisem. "Ta částka musí být mezi dvěma hranicemi. Ta spodní hranice jsou administrativní náklady na zavedení systému, což je 7-9 korun. Horní hranicí je už taková suma, kterou by občané nebyli ochotni akceptovat. To znamená, že v žádném případě nemůžeme mluvit o 100-200 korun."

Navzdory přepracování se koncepce zdravotnictví Milady Emmerové nezamlouvá ani řadě odborníků. Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka v ní zůstal zásadní problém, a tím jsou peníze. "Financování zdravotnictví je tou největší otázkou a tou se bohužel tato koncepce nezabývá ani co se týče hodnocení současné situace ani do budoucna."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme