Koncepce zdravotnictví pro následující čtyři roky míří do vlády

Ministryně Milada Emmerová věří, že vláda ve středu schválí její koncepci zdravotnictví. Pokud by kabinet její představu o českém zdravotnictví do roku 2009 odmítl, odstoupit ze své funkce ale nehodlá. Sama v žádném případě neodejdu, leda že by mě někdo zastřelil, prohlásila doslova šéfka resortu, který se dlouhodobě potýká s vážnými problémy. Poslední verzi její koncepce v pondělí odmítla zdravotnická tripartita. Vládě přijetí materiálu nedoporučila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová

Milada Emmerová | Zdroj: ČTK

Zdravotnické odbory a ministerstvo se shodují na potřebě co nejdříve řešit zadlužování resortu. Jiné názory ale mají na základní principy, na kterých by zdravotnictví mělo fungovat.

"Shoda byla na výchozích problémech, analýze jejich příčin a na struktuře základních krátkodobých cílů, ale najednou se ta shoda jakoby přerušila a je tam formulován požadavek na přepracování, nikoliv na tom, abychom dál pokračovali v této práci," uvedl poradce ministryně Petr Háva.

Ministerstvo zdravotnictví prosazuje větší roli veřejné správy, odmítá stavět na principech trhu. Zdravotnické odbory doporučily vládě koncepci nepřijmout. Ministryně Emmerová ale na návrhu trvá. "Já se domnívám, že projde."

Poslední verze koncepce předpokládá, že by Konsolidační agentura odkoupila část pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny. O síti zdravotnických zařízení by rozhodovaly kraje ve výběrových řízeních. S vítěznými poskytovateli péče by zdravotní pojišťovny musely uzavřít smlouvu. Peníze vybrané na pojištění by si pojišťovny měly rozdělovat podle skladby svých klientů.

"Zákony, které jsou určitými taktickými kroky z této koncepce vyplývajícími, jsou hotové a budou předloženy k projednávání ve Sněmovně do konce června nebo poloviny července maximálně," uvedla dnes Emmerová.

Pokud by kabinet zítra její koncepci odmítl, ministryně ze své funkce odstoupit nehodlá.

České zdravotnictví čeká na koncepci již 15 let, ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun, a přesto vytváří stále nové dluhy. Kvůli řešení problémů ve zdravotnictví se někteří zástupci zdravotníků, nemocnic a kabinetu nedávno sešli s premiérem.

Stát je za určitých okolností ochoten dát do zdravotnictví další miliardy, vyžaduje ale, aby se s veřejnými penězi začalo šetřit. Hlavně zdravotní pojišťovny se však obávají, že dohodnutý kompromis dluhy ve zdravotnictví spíš prohloubí.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme