Za Zemanem na Hrad přišli Vitásková, Veleba i Hannig. ‚Bitva skončila, vyhráli jsme,‘ řekl prezident

Prezident Miloš Zeman oslavil ve středu večer na Pražském hradě se svými příznivci opětovné uvedení do funkce. Koncertu ve Španělském sále přihlíželi mimo jiné neúspěšní prezidentští kandidáti Petr Hannig a Jiří Hynek, předseda Strany práv občanů Jan Veleba nebo exšéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Zeman večer pořádal necelý týden po své druhé inauguraci, pozvánku dostalo tisíc hostů.

Foto a video Praha (Aktualizováno: 21:01 14. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman poděkoval na Pražském hradě svým příznivcům i voličům. „Bitva skončila a my jsme to vyhráli. A vyhráli jsme to všichni," prohlásil Zeman.

'Hanba, otevřete brány,' volali lidé před Pražským hradem. Demonstrovali za svobodu slova a médií

Číst článek

Vyhrát ale podle něj bylo tentokrát těžší než před pěti lety. „Bylo to těžší než před pěti lety. A o to krásnější je vítězná bitva," podotkl Zeman.

„Před pěti lety jsem byl v daleko snadnější situaci, protože třetí na pásce Jan Fischer mi vyjádřil svoji podporu, podporu vyjádřil i profesor Franz, jehož tetování bylo naprosto nezapomenutelné, jinak to byl chytrý až moudrý člověk," řekl ve svém projevu prezident.

„A sociální demokracie poté, co neuspěl Jiří Dienstbier, mě rovněž podpořila. Takže co mi chybělo. Zatímco tentokrát můj protikandidát měl podporu všech významných dalších kandidátů v prezidentské volbě,“ dodal Zeman.

Zazpívali Vondráčková i David

„Jdu navštívit svatostánek Pražský hrad a jdu na koncert prezidenta České republiky. Potěšilo mě, že jsem byl pozván,“ řekl při příchodu na Pražský hrad pro Seznam Zprávy neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Hynek ze strany Realisté.

České vlajky, trikolory i transparenty. Podívejte se, jak vypadal protest objektivem naší fotografky

Číst článek

Další neúspěšný kandidát na prezidenta Petr Hannig pak při příchodu řekl, že jde o přátelské setkání a že se těší na koncert i na vystoupení Michala Davida. Celou akci prý bere jako poděkování těm, kteří Zemana podpořili ve volbě.

Na akci dorazila také právnička Dagmar Raupachová, novinář a publicista Petr Žantovský, bývalý ministr dopravy v Zemanově vládě Jaromír Schling nebo český letec z dob druhé světové války brigádní generál Pavel Vranský. Během koncertu pak vystoupila zpěvačka Helena Vondráčková, zpěváci Václav Neckář a Daniel Hůlka nebo Michal David.

Pro návštěvníky Hradu bylo ve středu večer kvůli akci uzavřené první nádvoří a polovina toho druhého.

Hudebník Michal David na koncertě, který u příležitosti své druhé inagurace pořádal na Pražském hradě prezident Miloš Zeman. | Zdroj: Pražský hrad

Tisícovka pozvaných

Prezident letos do Španělského sálu Pražského hradu pozval šest dnů po své druhé inauguraci asi 1000 hostů. Jejich seznam ale Hrad zveřejnit odmítl.

Snažíme se být maximálně transparentní, říká Ovčáček. Seznam hostů oslavy ale Hrad nezveřejní

Číst článek

„Jsou to přátelé, příznivci pana prezidenta, jsou to ale třeba i občané, lidé z kultury, ze společenského života. Je to takový mix různých osobností, které podporovaly pana prezidenta ve volební kampani," řekl v rozhovoru pro Radiožurnál Ovčáček.

„Seznam nezveřejňujeme z toho důvodu, že nechceme, aby hosté byli poté nějakým způsobem kádrováni," dodal.

Vyjadřovat se zatím nechtěl ani k nákladům na koncert. „Budeme to vědět až po jeho ukončení," uvedl Ovčáček.

Zeman podruhé prezidentem

Zeman byl opětovně uveden do funkce hlavy státu minulý čtvrtek. Nesouhlas sklidil za inaugurační projev, ve kterém kritizoval média včetně veřejnoprávní České televize.

Zeman při inauguračním projevu kritizoval Bakalu, média i TOP 09. Část politiků opustila sál

Číst článek

Proti jeho výrokům ve středu demonstrovali lidé v několika městech Česka. Na pražském Václavském náměstí jich podle organizátorů přišly zhruba 4000, část z nich se pak vydala na Pražský hrad, a v Českých Budějovicích jich bylo podle organizátorů asi 550.

V Táboře přišlo demonstrovat zhruba 400 lidí, v Turnově na Semilsku jich byla asi stovka.

Zeman se se svými příznivci v Praze setkává každoročně. Přesně před rokem na obdobném slavnostním večeru na Pražském hradě Zeman svým příznivcům jako prvním oznámil rozhodnutí obhajovat prezidentský mandát.

Zvolen byl znovu na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

jar, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme