Končí lhůta pro napadení průběhu prezidentské volby u soudu

Dnešek je posledním dnem, do kdy si lidé mohou stěžovat na průběh prezidentské volby. Na Nejvyšší správní soud se obrátí mimo jiné i nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Podle ní předvolební kampaň obsahovala lživá a manipulativní tvrzení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

„Tyto věci se objevovaly na všech stranách u kandidátů, zejména v druhém kole, jak u Miloše Zemana, tak Karla Schwarzenberga. Nicméně u Karla Schwarzenberga jsme nezaznamenali to, že by se prostřednictvím jakékoli manipulativní lži snažil ovlivnit voliče. Ale u pana Zemana ano,“ říká ředitelka organizace Iveta Jordánová.

Organizaci vadí například lživý inzerát, který vyšel proti Karlu Schwarzenbergovi v první den voleb v deníku Blesk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ředitelky nevládní organizace Růžový panter Ivety Jordánové obsahovala předvolební kampaň lživá a manipulativní tvrzení.

Nelíbí se jí ani to, že Miloš Zeman v kampani popíral své kontakty s kontroverzním lobbistou Miroslavem Šloufem. Později přitom vyšlo najevo, že Šlouf určitý vliv na Zemanovu kampaň měl.

Počet lživých a manipulativních tvrzení překročil podle Jordánové míru přípustnou v demokratické společnosti:

„Domníváme se, že v tomto ohledu právě ta hranice už překročena byla, protože voliči už neměli možnost vytvořit si na věc vlastní názor, protože k ní neměli informace. Naopak byli atakováni informacemi úplně odlišnými, které pravdivé nebyly.“

Verdikt Nejvyššího správního soudu by měl být podle organizace Růžový panter impulzem k přemýšlení pro veřejnost.

„Všichni doufáme, že povede ke zlepšení povolební atmosféry, která je poměrně vypjatá. A snad i do budoucna zlepší charakter politických kampaní tohoto typu,“ dodává Jordánová.

Ke stížnosti organizace se lidé mohli připojit na jejích internetových stránkách. Podání podpořilo přes sedm tisíc lidí.

Michaela Vydrová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme