Končí lhůta pro vyjednávání o gripenech. Doba pronájmu by měla být co nejdelší, míní Šedivý

Dnes vyprší lhůta, do kdy může odstupující ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) exkluzivně vyjednávat se Švédskem o pokračování pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen. Ve středu řekl, že poslední švédská nabídka je podstatně výhodnější, než byla ta v létě. V pondělí bude o stavu vyjednávání se Švédskem informovat Bezpečnostní radu státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun JAS-39 Gripen | Foto: ČTK, Vít Šimánek

Alexandr Vondra čelil kritice, že v pozici ministra obrany zatím nedokázal vyřešit otázku budoucnosti českého stíhacího letectva. Vůči tomuto nařčení se ale bránil, když podával demisi:

„Chci odmítnout, že by se za mého působení nepodařilo vyřešit otázku stíhacího letectva, protože vláda na můj návrh schválila koncepci, že tuto schopnost si nadále udržíme. A to, že jsem letos v létě požádal o prodloužení vyjednávání, bylo velmi dobré rozhodnutí, protože poslední švédská nabídka je podstatně finančně výhodnější, nežli byl ten stav v létě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Končí lhůta pro vyjednávání o pokračování pronájmu Gripenů . Hostem Rádia Česko byl bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Českému rozhlasu ministr Vondra řekl, že detaily ohledně poslední švédské nabídky chce sdělit příští týden nejdřív Bezpečnostní radě státu. „Pronájem končí začátkem roku 2015, pokud půjdeme cestou prodloužení, tak příští rok se rozhodnutí musí dělat, aby vojáci a letectvo věděli, na čem jsou,“ uvedl.

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by při zabezpečování další půjčky bylo optimální, aby Švédové přistoupili ke kompromisům ve dvou oblastech.

„V oblasti rozsahu nabídky, tedy například sepisování, náhradních dílů a dalších komponentů a samozřejmě je to i otázka finanční. Myslím, že reálné je 20 až 30 procentní snížení původní nabídky,“ řekl Rádiu Česko.

Ministr obrany naznačil, že pro letectvo je důležité mít smlouvu uzavřenou co nejdříve, ale z ekonomických důvodů je lepší jednání protahovat, cena by tak podle něj mohla ještě spadnout.

„Já myslím, že doba pro vyjednávání je u konce. A obě strany cítí, že musí s kartami ven a musí říct, jaká je skutečná nabídka,“ reagoval Šedivý.

Pronájem 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen za 19,6 miliardy korun schválila vláda Vladimíra Špidly v roce 2004. Původně je chtěla koupit, nakonec je pronajala na deset let. Smlouva tak vyprší na konci roku 2014. Cena za pronájem je ale příliš vysoká a ministerstvo obrany se snaží zajistit výhodnější podmínky.

„Podle pana mistra ke kompromisu došlo a teď je to jen otázka převedení do smluvní podoby. Je potřeba i s ohledem na čas, který máme k dispozici, aby skutečně došlo k vyřešení českého nadzvukového letectva,“ dodal.

Další možný pronájem švédských gripenů by měl překlenout období, než se Česká republika definitivně rozhodne, co se stíhacím letectvem bude.

„Já věřím, že doba pronájmu bude co nejdelší. Na trh totiž přichází nová generace letadel a končí stará. A Česko zcela určitě nebude mezi zeměmi, které by dostaly letadla za 3 či 4 roky po objednání. Musíme překlenout období, kdy na trhu budou nové technologie, na které nebudeme mít. Pak určitě budou následovat nové typy, které budou pro ČR vhodné,“ uvedl Šedivý.

Václav Sochor, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme