Končí možnost rychlé změny zdravotní pojišťovny

30. listopad je posledním termínem pro změnu zdravotní pojišťovny podle starých - jednodušších - pravidel. Pokud si o to pacient požádá do konce listopadu, bude u nové pojišťovny od ledna. Jinak si počká celý rok. Od 1. prosince začíná platit nový zákon o zdravotním pojištění, podle kterého mohou pacienti měnit pojišťovnu jen k začátku kalendářního roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní pojišťovny v ČR

Zdravotní pojišťovny v ČR | Foto: Emanuel Macoun

O novou registraci podle nových pravidel se navíc musí žádat půl roku předem. Pacient, který to tedy udělá letos v prosinci - přejde k nové zdravotní pojišťovně až za 13 měsíců - tedy k 1. lednu roku 2013.

Nejčastější motivací pro změnu pojišťovny je přitom to, jestli pacientův lékař s ní má uzavřenou smlouvu. Pokud ne - musí lidé za ošetření platit. Nová pravidla jim zkomplikují změnu takové situace.

Hlasování nohama

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála pomůže změna zákona hlavně pojišťovnám, pacienty naopak omezí:

„Já se domnívám, že pojištěnci by měli mít možnost měnit zdravotní pojišťovnu co nejčastěji. Protože, nemohou-li se přímo podílet na řízení zdravotních pojišťoven, tak díky změně pojišťovny mohou tzv. hlasovat nohama. To znamená, od těch špatně řízených utíkat k těm lépe řízeným a uživatelsky vstřícným.“

Uznává sice, že změna pomůže pojišťovnám k efektivnějšímu plánování, podle něho ale to nebude zase tak významná pomoc, kvůli které je nutné omezit práva pojištěnců.

„Zdravotní pojišťovna musí vždy pro příští rok vytvořit zdravotně pojistný plán. A tam je patrně dobré vědět, kolik pojištěnců má a bude mít. Ale domnívám se, že pojištěnců nepřestupuje tolik, aby to byl zásadní nedostatek, který by opravňoval tento výrazný zásah do práv pojištěnců,“ poznamenal Ondřej Dostál.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme