Končí nejistota pro pacienty. Už je jasné, za co si připlatí

Konec spekulací. Ministerstvo zdravotnictví dává do tisku hotovou vyhlášku, která určí, za co si od ledna budeme platit. Zatím odborné lékařské společnosti posílaly ministerstvu návrhy a to pak s nimi diskutovalo. Teď je jasné, že nadstandardů bude osmnáct.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Dva typy lepších očních čoček, devět lehčích sáder a sedm očkování. Pro příklad: operace šedého zákalu. Zatím platili pacienti za lepší čočku 8 až 20 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na seznam nadstandardních výkonů jsme se v Ozvěnách dne ptali prezidenta České lékařské komory Milana Kubka

Od ledna by měli dát méně, protože pojišťovna přispěje aspoň tři tisíce korun, které by stála čočka běžná. To je v praxi nová vyhláška.

„Co všechno pojišťovna platí a kdy nemusí platit úplně všechno, kdy může platit třeba jenom některé opravdu ekonomické varianty péče,“ říká ministr Leoš Heger.

Nadále nebude legálně možné připlatit si za ošetření u vybraného lékaře, třeba u primáře.

„Nebude možné předběhnout v pořadí tma, kde bude čekací listina. Například na ortopedické operace, tma jsou známé čekací listiny. Nebude prostě možné, aby si pacient připlatil na to, že dostane tu endoprotézu dřív, protože v tomto případě by to bylo krácení práv těch druhých, a tam bych to viděl jako výrazně protiústavní,“ vysvětlil Leoš Heger.

Sociální demokracie ale už možnost připlatit si za lepší péči napadla u Ústavního soudu.

ČLK: Žádný posun v řešení ekonomických problémů

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jsou tyto nadstandardy krokem správným směrem, které ale nijak neřeší ekonomické problémy ve zdravotnictví.

„Protože to jsou všechno materiály a výkony, ať odlehčené sádry nebo lepší čočky, případně ta určitá očkování, které dosud zdravotní pojišťovny nehradily vůbec. Takže jediná změna je ta, že na tyto výkony, které si zatím pacienti hradili v plné výši, jim budou od ledna přispívat zdravotní pojišťovny částkou odpovídající té takzvané standardní variantě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a kardiochirurg Jan Pirk mluví o nadstandardu ve zdravotnictví v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Rozhodně se nejedná o řešení ekonomických problémů, a je to typický příklad toho, že pan ministr má pravicovou rétoriku, ale ve skutečnosti dělá levicovou politiku. Nám by to nemuselo vadit, kdyby se zároveň ovšem neprohlubovaly ekonomické problémy zdravotnictví způsobené vládou,“ uvedl šéf lékařské komory v Ozvěnách dne.

Aby seznam nadstandardních výkonů měl ekonomický význam, musel by být podle Kubka mnohem širší. „Aby se vytvořil prostor pro připojištění, které na rozdíl od přímých plateb může být skutečně dalším zdrojem pro české zdravotnictví," poznamenal Milan Kubek.

„V kardiochirurgii jsou vlastně všechny výkony standardní. My přece nemůžeme někomu dát špatnou chlopeň do srdce, když na tom záleží jeho život. Já mluvím jenom za kardiochirurgii, já bych si netroufal mluvit za obory, kterým nerozumím,“ řekl kardiochirurg Jan Pirk.

Věří, že nové opatření odstraní šedou ekonomiku a prostor pro nadstandard vidí v hotelových službách, tedy v možnosti pacientů připlatit si za nadstandardní pokoj, přičemž by mělo být přesně definováno, co přesně pacient za své peníze dostane.

Lenka Jansová, mta, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme