Končí platnost dálničních kuponů 2012. Od 1. února je nutné mít novou známku

Dnes končí platnost dálničních kuponů 2012. Od zítřka už na čelním skle osobního auta musí být při jízdě po dálnici pouze známka pro rok 2013. Prodávají se především na poštách a čerpacích stanicích a řidiči si mohou vybrat ze tří různých typů podle délky platnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční známka (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

„Buď roční dálniční kupon za 1500 korun, měsíční za 440 nebo desetidenní kupon za 310 korun. Největší prodeje jsou právě teď v lednu. Dohromady je těch míst téměř 7 tisíc, takže předpokládám, že nebude pro nikoho problém, aby si dálniční kupón sehnal,“ řekl Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Dálniční kupon patří do pravého dolního rohu. Na autech v těchto dnech při zběžném pohledu převládá stále zelená barva s rokem 2012, jen snad na každém pátém vozu svítí růžová nálepka 2013.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dálničních známkách informuje redaktorka Eva Kézrová

Zdeněk Neusar ale potvrzuje, že dokud není únor, je to v pořádku. „Platnost ročních kuponů končí až na konci ledna, to znamená, že v tuto chvíli se stále ještě dá jezdit na dálniční kupon 2012. Stejně tak pokud si koupíte kupon letošní, tak můžete jezdit až do konce ledna příštího roku,“ vysvětlil.

Neplatná známka se musí ze skla odstranit.„Je to jednoznačně dáno zákonem. Tam je uvedeno, že jakmile skončí platnost dálniční známky, je motorista, potažmo vlastník vozidla povinen dálniční známku sundat,“ upřesnil Filip Hoffman z ÚAMK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Filip Hoffman z ÚAMK v Odpoledním Radiožurnálu

Pokud známka odstraněna není, hrozí majiteli vozidla pokuta. „V případě, že motorista s neplatnou dálniční známkou vyjede na zpoplatněný úsek, hrozí mu teoreticky pokuta, jako kdyby známku neměl. Namístě bloková do 5 tisíc korun, ve správním řízení se může vyšplhat až na 100 tisíc,“ doplnil Hoffman.

Nová známka se dá koupit na poště nebo třeba čerpacích stanicích. A kdy ji lidé nejčastěji kupují? „Jako vánoční dárek pod stromeček, potom je druhá vlna v lednu. A protože platnost končí 31. ledna, tak pak se všichni zblázní a v únoru začnou shánět dálniční známku. Většinou když se vyprodají, dozásobíme se a prodáváme dál,“ řekla obsluha benzinové stanice Terezie Holeňová.

Poškozený nebo špatně vyplněný kupon je možné vyměnit na vybraných pobočkách České pošty. „Člověk musí mít ten druhý díl kuponu. Přijde na poštu, kde vyplní žádost. Tato služba stojí 40 korun a kupon je mu vyměněn, pokud splňuje požadavky v té žádosti. Je to trochu složitější, podrobná pravidla pro výměnu kupónu najdou lidé na našich webových stránkách,“ dodala mluvčí Marta Selicharová.

Pokuta za jízdu po dálnici bez známky může být až 5000 korun.

Eva Kézrová, ak, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme