Končí termín pro podání přihlášek na novou funkci šéfa státní služby

Ještě dnes se mohou hlásit uchazeči o novou funkci šéfa státní služby. Přihlášky přijímá ministerstvo vnitra. Tam už pracuje útvar pro státní službu, který připravuje fungování služebního zákona v praxi. Novela má zajistit nepolitickou, profesionální a stabilní státní správu. Měla by platit od nového roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jméno náměstka ministra vnitra pro státní službu bychom měli znát nejpozději do poloviny ledna. Měl by šéfovat všem státním úředníkům v Česku. Z uchazečů doporučí komise vládě tři jména.

V komisi jsou dva lidé za ČSSD, dva za hnutí ANO a jeden za lidovce. Nového personálního ředitele pro státní službu jmenuje vláda na šest let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co obnáší nová funkce šéfa státní služby, připomíná redaktorka Lenka Jansová

Do konkurzu se můžou hlásit třeba ředitelé krajských úřadů nebo tajemníci těch obecních. Musí být starší 40 let. A mít nejméně čtyřleté zkušenosti z vedoucí funkce za poslední dobu.

„Vláda najmenuje náměstka ministra vnitra, který bude mít de facto vyšší stupeň samostatnosti. Nebude ministrem natolik ovlivňován, pod něj se dostane celý segment státní správy,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Stížnost u Ústavního soudu

Na služebním zákoně se dohodla koalice s pravicovou opozicí. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. Ten si, hlavně kvůli takzvaným politickým náměstkům, na služební zákon stěžoval u Ústavního soudu.

„Můj právní odbor našel ve služebním zákonu tolik chyb a tolik nedostatků, že podání Ústavnímu soudu bude podstatně širší,“ poznamenal Zeman před podáním stížnosti.

Jak dlouho bude Ústavní soud rozhodovat, se říct nedá. Do konce roku ale podle všeho výsledek nebude.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme