Končí třicetidenní karanténa kvůli výskytu ptačí chřipky

V obcích na Orlickoústecku končí třicetidenní karanténní lhůta kvůli výskytu ptačí chřipky. Zemědělské podniky i drobnochovatelé si mohou pořídít nové chovy. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben potvrdil, že veterináři skutečně s ukončením karantény k dnešku počítají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice

Slepice | Foto: www.naturfoto.cz

Josef Duben pro Radiožurnál uvedl, že situace na postiženém území by se měla vrátit do normálu.

"Pokud se tato mimořádná veterinární opatření týkala zákazu chovat drůbež ve volnosti, tak samozřejmě i drobní chovatelé budou moci chovat drůbež normálně. To znamená znovu naskladnit haly a chovat drůbež tak, jak jsou chovatelé zvyklí," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Mimořádná veterinární opatření, která platí pro celou Českou republiku, podle Dubna zůstávají do odvolání v platnosti.

"To znamená zákaz pořádání výstav ptactva, přičemž místně příslušné krajské veterinární správy mohou po vyhodnocení případných rizik udělit výjimku," dodal Josef Duben.

První výskyt ptačí chřipky zjistili veterináři 20. června v Tisové. Postupně kvůli riziku H5N1 bylo v obcích na Orlickoústecku utraceno více než 199 tisíc kusů drůbeže.

Prezident Agrární komory Jan Veleba Radiožurnálu řekl, jak velké škody nákaza způsobila. "Ty přímé škody lze usuzovat z výše žádostí, které podali ti, kteří byli postiženi, tedy podnikatelé a chovatelé. A ta celková výše žádostí na kompenzaci škody je 65 milionů korun. Vedle toho jsou samozřejmě nepřímé škody. Když někdo přestane na trh dodávat zboží, tak ten trh obsadí třeba někdo jiný. Čili ty nepřímé škody jdou určitě do desítek milionů," uvedl Jan Veleba.

Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme