Končící prezident Václav Klaus se přijde rozloučit s vládou Petra Nečase

Dosluhující prezident Václav Klaus se přijde rozloučit s vládou. Hlava státu se chce před vypršením svého mandátu pozdravit s ministry. Účast na samotném jednání kabinetu Klaus neplánuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Václav Klaus | Zdroj: ČTK

„Myslím, že je patřičné, aby se prezident republiky s vládou setkal. Rád tam přijdu, nepředpokládám ale, že se budu zúčastňovat nějaké věcné části zasedání vlády. Bude to vzájemný pozdrav,“ uvedl Klaus.

„Pan prezident Klaus za dobu svého působení prožil několik vlád ve svém úřadu, my jsme shodou okolností na závěr jeho dvojitého prezidentského mandátu. Byla to standardní situace mezi prezidentem a vládou. Obě tyto instituce jsou součástí moci výkonné a předpokládám, že standardní spolupráce bude i s novým prezidentem republiky,“ řekl premiér Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla vicepremiérka Karolína Peake, šéfka strany LIDEM.

Někteří členové Nečasovy vlády se s prezidentem rozloučili už dříve a předávání věcných darů neplánují, potvrzuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba:

„Já jsem se s panem prezidentem byl loučit na jazzovém koncertu. Předpokládám, že jej ještě uvidím, takže na vládě mu žádný dárek dávat nebudu. Pokud mu budu nějaký dávat, tak mu ho dám při nějakém jiném setkání.“

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga z TOP 09 opouští prezidentský úřad výrazná osobnost české politiky:

„S Václavem Klausem odchází velká osoba českých dějin poslední generace. Zajisté byl jedním z rozhodujících tvůrců české politiky, měl výrazné názory, velice kladné i záporné stránky. Měli jsme často velmi odlišné názory. Bohužel trpěl předsudky vůči mně. V tom jsem mu nemohl pomoci.“

Vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake označila vládní spolupráci s Václavem Klausem za celkem konstruktivní.

„Až ke konci, kdy jsme se dočkávali celkem často vracení zákonů, které potom testovaly naši jednotu v Poslanecké sněmovně. Byla bych raději, kdyby naši jednotu testovala spíše opozice, což je normálnější než prezident. Ale jinak ta spolupráce byla velmi korektní,“ uvedla v Ranním interview Radiožurnálu.

Dodala, že komentování jejího nástupu na ministerstvo obrany Václavem Klausem si nechá raději do vzpomínek. „Celý můj příběh na ministerstvu obrany by byl na malou knihu pamětí a zkušeností z politiky. Co se týká komentářů jak ze strany Václava Klause, tak ze strany Miloše Zemana, si ponechám spíše do vzpomínek. Očekávala bych od obou trochu více nadhledu,“ řekla.

Martin Drtina, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme