Končící ředitel ústavu totality bilancoval, nový stále budí pochyby

Dnešek byl posledním dnem pro Pavla Žáčka v čele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Přes všechny peripetie se zítra stane novým ředitelem instituce, která má přispět k vyrovnání se s totalitní minulostí, historik Jiří Pernes. Do funkce ho zvolila rada ústavu před dvěma týdny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Žáček

Pavel Žáček | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Pavel Žáček dnes bilancoval, mimo jiné i v rozhovoru pro Radiožurnál. Jak řekl, za svůj největší přínos ústavu považuje především jeho vytvoření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s odstupujícím ředitelem Pavlem Žáčkem přinesly Ozvěny dne Radiožurnálu

„Zahájení činnosti ve všech oblastech, přenesení kvalifikované diskuze a argumentů do veřejného prostoru,“ vypočítal Žáček.

K výhradám kritiků, že ústav pod jen vedením nesplňoval vědecký charakter, Žáček říká, že postupoval jen tak, jak mu ukládá legislativa. Vyzdvihl také spolupráci s partnerskými ústavy v zahraničí.

„Je to věc spíše obecné diskuze, co má dělat akademická obec, co má dělat naše instituce. Já si myslím, že jsme udělali maximum, že jsme prokázali během dvou let soběstačnost, konkurenceschopnost a prorazili jsme na mezinárodním poli. Tam vnímejme měřítko, ne s neúspěšnými partnerskými institucemi u nás,“ zdůraznil Žáček.

Různé pohledy na Žáčkovo působení

To, že ústav nespolupracuje s domácími akademickými a vysokoškolskými institucemi, je jednou ze dvou zásadních výhrad, které má vůči Žáčkovi členka rady ÚSTR Petruška Šustrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O minulosti i budoucnosti Ústavu pro studium totalitních režimů diskutovaly v Ozvěnách dne Radiožurnálu Petruška Šustrová a Monika MacDonagh-Pajerová

„Druhá je, že během prvního jeden a půl roku odešli všichni významní mladí historici. Mně z toho vyplývá, že Pavel Žáček je těžko schopen spolupracovat. Tady je příliš malá obec historiků, publicistů a sociologů a myslím, že bez spolupráce jsou to jen osamělé výkřiky,“ podotkla Šustrová.

Naopak podle předsedkyně občanského sdružení Ano pro Evropu Moniky MacDonagh-Pajerové jednoznačně převažují pozitiva Žáčkova působení v čele ústavu.

„Podařilo se shromáždit, dát dohromady a zpřístupnit veřejnosti všechny dostupné archivy a dokumenty Státní bezpečnosti a dokumenty, které na to navazují. To je jednoznačně velký úspěch a na evropské úrovni je to hodnoceno, že jsme v tom nejlepší,“ uvedla MacDonagh-Pajerová.

S Šustrovou se v diskuzi Radiožurnálu názorově střetla i v otázce poslání ústavu. Podle MacDonagh-Pajerové se má jeho práce odlišovat od činnosti vědeckých institucí typu Akademie věd nebo univerzit. Šustrová naopak míní, že podle zákona se hlavní zadání, tedy nestranně zkoumat minulost, neliší.

Spory o Žáčkova nástupce

Neshodly se ani na osobně nového šéfa ústavu Jiřího Pernese. MacDonagh-Pajerová označila jeho jmenování za „normalizaci historie“. Pernes je podle ní průměrný historik, který navíc nesplnil zákonné podmínky výběrového řízení.

„Ten člověk je manipulovatelný, vydíratelný a absolutně ohebný. Někdo, kdo řekne, že chodil na Večerní univerzitu marxismu-leninismu, protože se bál, tak přece nemůže vydávat lustrační osvědčení,“ prohlásila MacDonagh-Pajerová.

Jiří Pernes z Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Šárka Ševčíková

Šustrová tvrdí, že Pernes všechny podmínky splnil, jinak by podle ní nemohl být zvolen. „Myslím si, že všechny spory a výtky byly vedeny lidmi, kteří měli zájem, aby zůstal v čele ústavu Pavel Žáček,“ dodala.

Od nového šéfa si slibuje, že Ústav pro studium totalitních režimů naváže spolupráci s dalšími institucemi a zpřístupní minulost běžné společnosti.

Jmenování Pernese odtmítla podepsat předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová a na členství v radě dnes také rezignovali dva členové - disident, spisovatel a dlouholetý velvyslanec v Německu Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík. Gruša v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že Pernes představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme