Končící šéf VV John chce přímou volbu poslanců, Bárta představil desatero

Přímá volba poslanců a odvolatelnost politiků jsou podle končícího šéfa Věcí veřejných Radka Johna nejdůležitějšími změnami, které má strana nyní prosazovat. John to řekl na volební konferenci strany, kde delegáti vyberou nové vedení. Největší šance získat předsednický post má Vít Bárta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek John | Zdroj: ČTK

Podle Johna získají Věci veřejné ztracené voliče zaměřením na krajskou politiku. Zástupcům krajů chce také ponechat více prostoru ve vedení strany, a tak se rozhodl nekandidovat ani na funkci místopředsedy. Delegáti jej poté na návrh Petra Skokana spontánně zvolili čestným předsedou partaje.

„Je třeba znovu začít v krajích a soustředit se na obecní volby, krajské volby a jít znovu odspodu, protože když si vezmete to, za co bojujeme, tak s tím souhlasí 99 procent lidí České republiky. Pokud se získá důvěra pro ten program, ten program, velmi věřím, je užitečný,“ řekl dosluhující předseda VV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební kongres Věcí veřejných sleduje reportérka Martina Spěváčková

Ve svém projevu kritizoval především vládu Petra Nečase (ODS) a chválil Věci veřejné za to, že se jim podařilo kabinetu „hodit do některých návrhů vidle“, a tak zabránit jejich prosazení.

"Zabránili jsme největším zhovadilostem a prosadili jsme některé důležité věci pro budoucnost," prohlásil John.

Z věcí, kterým podle něj VV zabránily, zmínil například placení i obyčejných zubních plomb nebo sjednocení daně z přidané hodnoty na sazbě 21 procent.

John: Ať vede Věci veřejné ten, kdo zajistí jednotu a odpor proti kmotrům

Číst článek

Za úspěch považuje rovněž výměny na místech nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta, díky čemuž se podle Johna začala vyšetřovat i korupce v politice. Strana prý také zlomila odpor ODS k přímé volbě prezidenta a prosadila zavedení trestní odpovědnosti firem.

Programové desatero VV podle Víta Bárty:
1) Levnější život ve spravedlivém státě
2) Boj proti korupci nevzdáme
3) Nižší daně = stejný příjem
4) Přímá volba poslanců, starostů a referenda
5) Spravedlivé důchody bez chudoby
6) Záchrana českého zdravotnictví
7) Více peněz do kvalitního školství
8) Poctivé podnikání se musí vyplatit
9) Právo na obranu: Můj dům, můj hrad
10) Plnohodnotný život v regionech

John končí v čele Věcí veřejných a vrací se k novinářské práci. O post předsedy se nakonec uchází pět kandidátů, favoritem volby nového předsedy je Vít Bárta, jenž byl dosud označován za neformálního stranického lídra.

Bárta: VV jsou jako terminátor, vždy vytáhnou do útoku

Bárta v promluvě ke spolustraníkům přiznal, že VV zklamaly voliče, protože, jak řekl, místo toho, aby splnily své volební heslo a honily politické dinosaury, dinosauři nakonec začali honit je.

Strana se teď má podle Bárty stát terminátorem, kterého „je možné rozstřílet, ale on přesto vytáhne do boje, i když mu občas chybí ruka nebo hlava.“

Na kongresu Bárta také představil nové desatero, která má Věcem veřejným navrátit důvěru voličů. Jedním z receptů má být prosazování nižších daní a boj za levnější potraviny a vyšší důchody.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme