Koncipient Pavla Němce prý objednal sledování Pospíšila

Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila měl sledovat soukromý detektiv. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, kompromitující informace na šéfa justice měl shánět Ladislav Veselý, koncipient advokátní kanceláře exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Němec tvrdí, že šlo o soukromou iniciativu jeho zaměstnance a že on s tím nemá nic společného. Veselý měl k dispozici informace o pohybu ministra Pospíšila a přehled, kdy ho nehlídá ochranka.

Pospíšil, který je momentálně pracovně na Slovensku, se chce po svém návratu s celým případem podrobně seznámit. „Pokud se ukáže že to jsou přesné informace z mého itineráře, budu zkoumat, jakým způsobem ode mne odešly,“ sdělil Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní Interview s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem o jeho sledování soukromým detektivem

Noviny píší, že informace mohou pocházet jedině od ministrovy ochranky. Pospíšil si myslí totéž, ale domnívá se, že se jedná spíše o někoho, kdo ho chránil v době ministrování v Topolánkově vládě.

„Bylo by smutné pro Českou republiku, kdyby se tady zavedl nový zvyk, že lidé bývalého ministra nechávají sledovat aktuálního ministra, když začíná rušit tendry a dělat pořádek na ministerstvu. Bylo by velmi nebezpečné, kdyby to byla nová praxe české scény a českého podsvětí,“ varuje.

Pospíšil: Bude-li to nutné, podám trestní oznámení

Informace se týkají i Pospíšilovy garsonky v Rokycanech a jeho pohybu na místním nádraží při cestách. Ministr potvrzuje, že údaje jsou pravdivé. Rokycany jsou jeho volebním okrskem, ODS tam má oblastní kancelář.

„O mně nejde, cítil jsem nějaké aktivity lidí Pavla Němce kolem sebe. Ale aby se to nestalo precedentem a už se to nikdy do budoucna neopakovalo. Nerad bych, aby se to stalo i jiným ministrům, kteří se snaží rušit podezřelé zakázky a snaží se vystupovat proti korupci a klientelismu. Pokud zjistím, že je důvod k podání trestního oznámení, pak ho podám,“ řekl Pospíšil.

„Příští týden se o tom pobavím s ředitelem ochranné služby a ministrem vnitra a nějaké následky z toho vyvodím. Nechci pouštět do éteru silná slova, ale určitě to nesmí zapadnout.“

Ladislav Veselý je jedním z „rychlostudentů“, kteří za osm měsíců vystudovali práva v Plzni. „Jeho jméno si konkrétně nepamatuji. Podávali jsme návrhy panu rektorovi na odebrání titulu asi u šedesáti lidí a já jsem si pročítal spíše skutečnosti, kvůli kterým jsou návrhy podány, než jména,“ tvrdí Pospíšil.

Radek Pavlovič, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme