‚Riskují vše, abychom my byli v bezpečí.‘ Politici se vyjadřují k smrti českého vojáka v Afghánistánu

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) probrat opatření, která by zabránila útokům na vojáky v Afghánistánu. Politici vyjadřují soustrast rodině padlého vojáka, který zahynul při útoku na vozidlo české Armády v afghánské provincii Herát.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České oběti misí v Afghánistánu. | Foto: InMemoriam.army.cz | Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Babiš na svém twitterovém účtu napsal, že ho další ztráta života v Afghánistánu zasáhla a že chce mluvit s ministrem obrany o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky. Zároveň rodině padlého vojáka vyjádřil upřímnou soustrast.

K útoku se v úterý ráno na ministerstvu obrany uskuteční mimořádný brífink ministra obrany Metnara a náčelníka generálního štábu české armády Aleše Opaty. „Prožívám nejtěžší období kariéry. Žádná slova nenahradí bolest v srdcích rodin, i tak jim musím vyjádřit svoji nejhlubší soustrast a zraněným vojákům popřát hladké zotavení. Pro rodiny i zraněné vojáky uděláme maximum možného a potřebného!“ uvedl na twitteru Metnar.

Předseda ČSSD Jan Hamáček skrze příspěvek na twitteru poděkoval a vyjádřil obdiv českým vojákům, kteří v cizině bojují za bezpečnost naší země.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zveřejnil příspěvek, kde zmiňuje, že je nesmírně hrdý na vojáky, kteří v Afghánistánu bojují proti terorismu. Tito hrdinové podle jeho slov každý den riskují vše, abychom my doma byli v bezpečí.

Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného jsou čeští vojáci hrdinové a vlastenci. „Boj se zlem v podobě mezinárodního terorismu musíme vést společně se spojenci dál. Čest památce zemřelého vojáka!“ napsal na twitteru.

Český rotný T. P., ročník 1976, v pondělí zemřel a další dva vojáci byli zraněni při útoku na vozidlo české jednotky na základně Šindánd. Zranění jsou mimo ohrožení života. Podle Severoatlantické aliance na spojence zaútočil afghánský voják, bližší podrobnosti nebyly zveřejněny. Vojáci v provincii Herát pomáhají s výcvikem afghánských ozbrojených složek.

Pět českých vojáků bylo v Afghánistánu zraněno minulý týden. Atentátníci tehdy zaútočili v okolí základny Bagrám automobilem naloženým výbušninami na obrněný vůz českých vojáků. Jeden z nich byl zraněn vážně, byl dvakrát operován. Do České republiky by měl být převezen na konci tohoto týdne.

Na začátku srpna pak zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Trojice zemřela během ranní pěší hlídky nedaleko základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník. K útoku, při němž byli zraněni dva afghánští a jeden americký voják, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty proti členům mise NATO či afghánským bezpečnostním silám.

gol, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme