Konec bianco směnek, pravidla pro spotřebitelské úvěry se mají zpřísnit

Vzali si úvěr za několik tisícovek a vše řádně splatili. Přesto se u nich po letech objevil exekutor a chce další peníze. Problém s podvodnými úvěrovými firmami, které si nechávaly podepisovat bianco směnky nebo po lidech chtěly přehnané úroky, řeší stovky, možná tisíce lidí. Zamezit by tomu měla přísnější novela zákona, kterou dnes mají schvalovat poslanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto)

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Třicetiletá paní Johana si kvůli tíživé rodinné situaci u společnosti Finpomoc.cz půjčila před šesti lety dvacet tisíc. O dva roky později úvěr celý splatila.

„Myslela jsem si, že už je všechno vyřešený, nicméně v roce 2012 na podzim mi přišla exekuce na účet. Zjistila jsem, že po mně vyžaduje společnost Renegade téměř 100 tisíc korun,“ říká.

Paní Johana totiž kromě úvěru důvěřivě podepsala i bianco směnku, kterou měla ručit, pokud by nesplácela. Jenže i když vše splatila, přesto Finpomoc směnku přeprodala jiné firmě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o podvodných úvěrech v Ranním Radiožurnálu

„Směnku jsem podepsala tehdy úplně nevyplněnou. Nebyla tam ani částka, ani datu, kdy bych ji měla splatit,“ popisuje.

Teď tam částka je – 43 tisíc korun – a datum 30. dubna 2009, když už paní Johana měla smlouvu rok splacenou. Celá částka je tak zcela smyšlená.

Zajímavé je, že i když si stovky lidí u Finpomoci půjčovaly různě mezi roky 2005 až 2007, tak splatnost všech směnek je ve stejný den. Shodou okolností je to jen měsíc poté, co v americkém daňovém ráji ve státě Delaware vznikla vymahačská společnost Renegade.

Firma Finpomoc.cz dnes nefunguje a na její adrese nikdo není. Vlastníkem je neprůhledná firma na Gibraltaru. Celý případ řeší několik soudů a také pražská hospodářská kriminálka.

Soudy podvedení lidé v naprosté většině prohrávají. Nedaří se jim totiž dokázat, že vymahačská firma věděla o tom, že úvěry už dříve splatili. Pražský městský soud se naopak postavil na jejich stranu. Podvedené lidi zastupuje občanské sdružení Nedejte se.

Konec nekalých praktik

Podle novely, kterou dnes mají v závěrečném čtení schvalovat poslanci, by už nepoctivým úvěrovým společnostem neměly procházet některé jejich nekalé praktiky.

Nově už by klienty nemohly nechat například podepisovat bianco směnky a šeky. Předloha poskytovatelům úvěrů také zakazuje používat předražené telefonní linky. Nově si budou muset navíc zjistit, zda je klient vůbec schopen půjčku splatit. Ten pak bude moci od úvěru do dvou týdnů bez sankce odstoupit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právnička Poradny při finanční tísni Alena Doubková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu

Projít by mohl i návrh, který má zvýšit informovanost lidí, kteří si půjčky berou. Například by mělo platit, že informace ve všeobecných obchodních podmínkách musí být uvedeny jasným, výstižným a zřetelným způsobem. Použitá velikost písma také nesmí být jiná než ve smlouvě.

Podle sociálních demokratů jsou změny žádoucí, ale přicházejí pozdě. Navrhovat proto budou například regulaci horního limitu RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů anebo zastropování maximálních smluvních pokut s ohledem na výši půjčky.

Odborníci novelu v zásadě vítají. Podle nich ale problémy se spotřebitelskými půjčkami stejně nevyřeší, protože poskytovatelé půjček si najdou nové triky, jak klienty klamat. Podle nich je problém spíše v samotných klientech, kteří smlouvy buď nečtou, nebo jim vůbec nerozumí.

„Vždy je odpovědnost na spotřebiteli. Ze strany státu by ale měla být větší důraz na prevenci a vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti,“ říká například právnička Poradny při finanční tísni Alena Doubková.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Petr Sehnoutka, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme