Konec dálničních známek, poslanci odhlasovali elektronické viněty

Místo dálničních známek se začnou zavádět elektronické viněty. Poslanecká sněmovna schválila jejich zavedení i přes původní nesouhlas Senátu. Jedná se o elektronické zařízení v podobě malých krabiček, které budou mít řidiči umístěné za sklem automobilu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána | Foto: Marián Vojtek

Zařízení, které bude nainstalováno v mýtných branách dálnic, bude elektronické viněty sledovat. Nový systém by měl začít platit od 1. ledna 2011.

"Musíme se na to pečlivě připravit. Ještě se bude připravovat prováděcí vyhláška, která tomu dá určité mantinely. Zároveň ještě musíme vypsat výběrové řízení na dodavatele elektronických krabiček," uvedl tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka

Přehrát

00:00 / 00:00

O systému elektronických vinět mluvil na Rádiu Česko tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Podle něj má nový systém mnohé výhody. Kromě větší životnosti elektronických zařízení, která by měla být až deset let, státu odpadne i tisk dálničních kuponů.

"Velkou výhodou je také sledování provozu a dopravního toku, kolik určitým místem v určitý čas projede vozidel. To všechno bude provázáno se světelnými informačními tabulemi, které jsou na dálnicích. To, co sledujeme, je komfort pro řidiče," dodává Hanzelka.

Mluvčí ministerstva zároveň vyvrací obavy, že by docházelo ke sledování řidičů nebo k zneužívání osobních údajů: "Elektronické krabičky budou anonymní, nikde se nebude uvádět registrační značka vozidla nebo údaje člověka, kterému bude krabička vydávána. Nedomníváme se, že je tedy důvod k obavám."

Poslanci schválili i používání dynamických vah

Sněmovna také schválila zavedení mýtného i pro menší nákladní automobily od 3,5 tuny a potvrdila možnost vysokorychlostního převažování kamionů za jízdy pevnými vahami zabudovanými ve vozovce.

"Chtěli jsem zaplnit určitou mezeru v legislativě, protože dynamické váhy už na dálnicích máme. Doposud ale muselo kousek za váhou stát vozidlo policistů nebo celníků, kteří hříšníka ihned pokutovali. Tím, co bylo odsouhlaseno, se nám otevírá prostor, aby bylo správní řízení zahájeno korespondenčně, aniž by byl řidič zastaven těsně po spáchání přestupku."

Veškeré detaily k používání vah zabudovaných ve vozovce se teprve připravují.

Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme