Konec domluvě na místě, strážník vám teď udělí písemné napomenutí. Bude to zdržovat, upozorňují

Městské policii v Praze zkomplikoval práci nový přestupkový zákon, který platí od července. Strážníci nově nemohou porušení předpisů řešit domluvou. Sdělila to mluvčí městských strážníků Irena Seifertová. Namísto domluvy mohou nyní strážníci udělit takzvané napomenutí, o kterém však musí napsat protokol, což znamená větší administrativní zátěž.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie hlavního města Prahy (ilustrační foto)

Městská policie hlavního města Prahy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Vyřešení přestupku na místě strážníkovi zabere daleko více času a vyžaduje si více pomůcek a tiskopisů,“ uvedla mluvčí. Některé přestupky už strážníci navíc podle ní nemohou řešit na místě a musí je rovnou posílat do správního řízení. To se týká například přestupků proti tržnímu řádu nebo některých přečinů taxislužby. Strážníci se s novými pravidly průběžně seznamují.

Další dopis strážníkům na internetu. Je to podvrh, který může vymyslet jen hloupý člověk, tvrdí Stejskal

Číst článek

Změny se podle mluvčí už promítají i do statistik počtu řešených případů. „Zejména u bagatelních přestupků byla domluva poměrně dosti využívaný způsob řešení,“ uvedla Seifertová. Kromě toho se podle ní strážníci více setkávají s tím, že lidé odmítají přečin řešit na místě. Strážníci poté musí případ zdokumentovat a předat k řešení správnímu orgánu, tedy magistrátu.

Předkladatelem zákona bylo ministerstvo vnitra. V odpovědích na často kladené dotazy ministerstvo na svých webových stránkách uvádí, že napomenutí má být vydáno ve zjednodušené písemné formě.

Vybrat více na pokutách? Je to mylně pochopeno, brání se šéf strážníků

Číst článek

Nový zákon nahrazuje termín „blokové řízení“ takzvaným příkazem na místě, ve kterém mohou strážníci uložit pokutu do výše 10 tisíc korun nebo napomenutí. V případě, že člověk odmítne příkazový blok podepsat, předají strážníci případ k řešení magistrátu. Nová legislativa zavádí také možnost promlčení přestupku, a to v případě méně závažných po roce a u závažnějších po třech letech. Zákon rovněž nově neumožňuje obcím zakázat recidivistům pobyt na svém území.

Městskou policii zřizuje Praha a zaměstnává přes 2200 lidí. Loni pražští strážníci řešili 1,055 milionu přestupků, což je zhruba o 44 tisíc přestupků méně než v roce 2015. Výdaje městské policie byly 1,711 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme