Konec hladovky v pankrácké věznici

Protestní hladovka v pankrácké vazební věznici v sobotu ráno skončila. Od pondělka ji držela skupina obviněných z bývalého Sovětského svazu na protest proti svému uvěznění, protože se cítí být nevinní. Nespokojeni jsou i s délkou vyřizování jejich případů, s prací justice, s údajným nedodržováním lidských práv a vybavením cel. Počet protestujících kolísal mezi dvěma až čtyřmi desítkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okno s vězni | Foto: Věra Luptáková

Konec protestu potvrdila Radiožurnálu mluvčí vězeňské služby Miloslava Havlíčková, která zdůraznila, že všichni jeho účastníci přijali snídani. Šetření jejich požadavků pokračuje. Na Pankráci je v tuto chvíli klid a pořádek.

Při začátku hladovky upřesnila Miloslava Havlíčková, že všichni její aktéři byli podrobeni lékařské prohlídce. A byli i pod zvýšenou kontrolou lékaře i bezpečnostních složek."Je pravdou, že na akci typu "hladovka" má v našem státu právo každý. Cizinci v českých věznicích jsou trvale problematickou skupinou a vězeňská služba by uvítala legislativní změny, které by umožnily vydávat nespokojeného cizince k výkonu trestu do jeho vlasti," připomněla Havlíčková. Zdůraznila také, personál věznic nebude nátlaku ustupovat.

Největší hromadná hladovka v českých věznicích vypukla loni v říjnu, kdy v šesti vězeňských zařízeních odmítalo stravu 170 lidí. Vesměs šlo o rusky hovořící cizince.

Později se ukázalo, že akce sloužila jako příprava k rozsáhlé vzpouře, která měla krýt útěk šéfů ruskojazyčných mafií. Vzpouru v listopadu překazila policie.

Na následky dlouhé hladovky zemřel letos v dubnu ve vězeňské nemocnici v Praze na Pankráci šestatřicetiletý vězeň Pavel M. Hladovku držel opakovaně - poprvé už v dubnu 1999, naposledy od letošního 29. ledna. Ve vězení byl za vydírání a další trestné činy. Trest v délce čtyř let a šesti měsíců mu měl vypršet počátkem února 2004.

Tisková mluvčí vězeňské služby Miloslava Havlíčková tehdy Radiožurnálu řekla: "Ve výkonu trestu byl umístěn za vydírání, vyhrožování usmrcením, omezováním domovní svobody atd. Konec trestu byl stanoven ke dni 8. 2. 2004. V průběhu pobytu na ošetřovně, kam byl umístěn po několika dnech vyhlášení hladovky opakovaně odmítal podepsat souhlas s jakoukoli hospitalizací na interním oddělení," konstatovala Miloslava Havlíčková.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme