Konec složitého cestování po úřadech. Od čtvrtka lze přihlásit vozidlo kdekoliv v Česku

Přihlašování vozidel nebylo v Česku asi nikdy tak jednoduché, jako je teď. Ještě ve středu šlo zaregistrovat auto pouze v místě bydliště nového majitele. Lidé kvůli tomu museli kolikrát cestovat přes půl republiky a někteří si na vyřízení agendy brali dokonce dovolenou. Od čtvrtka se to mění. Začala totiž platit novela zákona, která umožňuje zapsat auto do registru na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SPZ na přání má 8 znaků, musí obsahovat písmena a minimálně jedno číslo | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Na stránkách ministerstva dopravy je k dispozici interaktivní mapa se všemi úřady, kde jde auto přihlásit. „Pro občany je to jednodušší v tom, že nebudou cestovat za spisem svého vozidla. Na druhé straně je ale třeba říct, že to zvyšuje nároky na úřady ve městech, v jednotlivých obcích s rozšířenou působností, protože právě budou muset více komunikovat mezi sebou," řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od čtvrtka můžete zaregistrovat automobil kdekoliv v České republice. Více si poslechněte v reportáži Luďka Hubáčka.

Kromě přihlášení vyřešíte i jinou agendu, třeba uložení vozidla do depozitu nebo zápis tažného zařízení. Některé úřady proto můžou být kvůli zvýšenému zájmu žadatelů přetíženě. Třeba v Brandýse nad Labem, kam se reportér Radiožurnálu osobně zajel podívat, jsou na řidiče připraveni.

„Vzhledem k tomu, že očekáváme jistý nárůst agendy a samozřejmě klientů, v současné době běží všechna okénka a všechny pracovnice jsou na svých místech a věnují se problematice," potvrzuje místní vedoucí odboru dopravy Petr Fehér. Na otázku, jestli má úřad dostatek registračních značek, odpověděl: „Předpokládal jsem, že může dojít k nárůstu, takže jsem objednával předem."

Poslanci schválili snazší registraci vozidel. Řidiči budou moct auto přihlásit i mimo své bydliště

Číst článek

K přihlášení osobního auta je potřeba vyplněná žádost, všechny dokumenty k vozu, osobní doklady a také uhradit poplatek 800 korun.

Ještě před registrací ale musí každé auto projít evidenční kontrolou na STK. Většinou trvá pár minut a stojí v průměru kolem čtyř stovek. Při prohlídce se prověřují všechny důležité údaje.

„Jedeme VINko, typ motoru, veškeré identifikační znaky, stav tachometru. Pro toho řidiče je to velmi potřebné, protože by mohl eventuálně naletět a pak by měl problémy u dalšího přihlašování," vysvětluje vedoucí jedné pražské stanice Martin Jerman. Nově se také prodloužila lhůta na vyřízení prohlídky, a to ze 14 dnů na 30.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme