Konec smluvních platů nás připraví o desítky tisíc, obávají se někteří lékaři

Někteří lékaři v Česku by mohli kvůli konci smluvních platů přijít až o desítky tisíc korun měsíčně. Upozornily na to Hospodářské noviny. Opatření kritizoval třeba i přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk. Podle něj hrozí, že špičkoví lékaři odejdou za lepším ohodnocením do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace. Ilustrační foto

Operace. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Příčinou možného poklesu některých platů je změna v zákoníku práce. Na návrh ministerstva práce a sociálních věcí z něj zmizel paragraf umožňující zaplatit vybrané experty mimo stanovené tabulky.

Stovkám lidí ve státních příspěvkových organizacích se tak sníží mzdy – někdy i o desítky tisíc korun měsíčně. Dotknout by se to mohlo třeba špičkových lékařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj pohled na změnu, kterou přinese konec smluvních platů, nabídl šéf FN Hradec Králové Roman Prymula

Podle ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Romana Prymuly se v případě nemocnic problém liší zařízení od zařízení. „My máme 4700 zaměstnanců a máme jenom tři smluvní platy, to znamená, že je to minorita. Ale naopak jsou nemocnice, kde jsou prakticky všichni na smluvních platech,“ poznamenal Prymula.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel ve zrušení smluvních platů problém nevidí. Nemocnice podle něj ještě mají možnost navýšit plat prostřednictvím odměn.

„Stávající systém – to znamená odměňování podle tabulek plus zavedení plus osobní ohodnocení umožňuje asi 120 tisíc měsíčně, takže já si myslím, že taková tragédie prostě zrušení smluvních platů není,“ uvedl Engel.

Všichni s podobným platem?

Prymula to vidí jinak. Opatření, jehož cílem je zamezit neúměrně velkým odměnám ve státních organizacích, označil za kontraproduktivní.

„Pokud manažer ve státní formě bere bonusy, které jsou v řádu desítek a stovek milionů, tak je to nesmysl, to by se logicky mělo změnit, nicméně pokud manažer odpovídá za majetky v řádu x miliard, tak nemůže mít plat, který bude 65, 70 tisíc brutto,“ řekl Prymula.

Podle něj hrozí – a nejen u nemocnic – že špičkoví manažeři budou odcházet do komerční sféry a u těch, co zůstali, vzroste kvůli nízkým mzdám riziko, že se nechají uplácet.

Nějakých dramatických odchodů se sice neobává – zejména starší etablovaní lékaři podle něj nebudou chtít začínat novou kariéru v zahraničí – ale nedostatek prostoru pro ohodnocení experta podle něj problém je.

„Když vezeme, že průměrný plat se ve fakultní nemocnici pohybuje u lékařů sloužících se vším všudy někde kolem 70 až 74 tisíc korun, tak tam se skutečně téměř blížíme stropu, to znamená, že všichni budou mít tento plat a vůbec nebudeme schopni zaplatit ty, kteří odvádějí vyšší výkon než ti ostatní,“ dodal Prymula.

Veronika Sedláčková, kov, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme