Konec sporu o Krtečka? Milerova vnučka chce vyplatit ostatní dědice

Vnučka výtvarníka a autora kreslené postavičky Krtečka Zdeňka Milera navrhuje nové řešení vleklých sporů o dědictví. Milerová podle serveru Seznam Zprávy navrhuje ostatní dědice vyplatit. Stala by se tak jedinou oprávněnou majitelkou práv.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Milerová | Foto: Alexander Dobrovodský

Kromě Karolíny Milerové k dědicům patří i vdova po autorovi Emilie a výtvarníkovy dcery Barbora a Kateřina a syn Michael. K rodinným příslušníkům se v závěti řadí ještě Milena Fischerová, kterou výtvarník před více než deseti lety stanovil správkyní dědictví.

Krteček

Postavičku Krtka vytvořil Zdeněk Miler ve studiu Krátký film Praha v roce 1954 údajně poté, co zakopl o krtinu. Podle svých slov navíc krtka, jako jedno z mála zvířátek, nepoužil ve svých filmech Walt Disney. Krtek byl tedy originální hrdina. První film s Krtkem z roku 1957 se jmenoval ‚Jak krtek ke kalhotkám přišel.‘ Cekem vzniklo 49 filmů s Krtkem v délce od pěti minut až po půl hodiny. Kromě filmů vznikla celá řada knih s Krtkem a jeho kamarády.

Milena Fischerová, která se s Milerovou vnučkou soudila, je podle Seznamu ochotná na návrh přistoupit. Podmínkou je souhlas i ostatních dědiců.

Pro Milerovu dceru Kateřinu, která vydala několik knih a dokreslila ke Krtečkovi i postavičku paní Krtečkové, by to ale mohlo znamenat konec umělecké tvorby.

Podle propočtů Karolíny Milerové by měl zbytek rodiny dostat dohromady částku v řádu několika stovek milionů korun.

Zmatky a vleklé spory

Po smrti výtvarníka Zdeňka Milera, který zemřel v roce 2011 ve věku 90 let, nastaly v autorských právech na Krtečka zmatky. Existuje totiž hned několik smluv na různé použití motivu krtečka. O práva se dlouhodobě starala advokátka Milena Fischerová. Podle ní chtěl Miler licenci udržet dlouhodobě.

Milerova vnučka Karolína, která v domácnosti prarodičů žila od 14 let, se ale odkazovala na to, že animátor smluvně přepsal práva na ni. Prostřednictvím firmy Little Mole proto poskytuje licence dalším firmám.

Další společnost Karolíny Milerové – Little Mole Cartoon – loni představila novou kreslenou pohádku Krtek a Panda.

Začátkem července 2017 Krajský soud v Praze nepravomocně nařídil stáhnout z prodeje knihu „Krtek na návštěvě“. Částečně tak vyhověl žalobě proti Kateřině Milerové – dceři výtvarníka Zdeňka Milera a autora Krtečka. S žalobou uspěla správkyně Milerova dědictví Milena Fischerová.

Krtek v originále | Foto: Zdeněk Miler, Jana Káninská

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme