Milerova vnučka nesmí dál prodávat licence k výrobě předmětů s Krtečkem

Vnučka výtvarníka Zdeňka Milera nesmí dál prodávat licence k výrobě předmětů s kresleným Krtečkem. Rozhodl tak nepravomocně Městský soud v Praze. Na Karolínu Milerovou podala žalobu správkyně autorova díla Milena Fischerová, podle které je smlouva mezi Milerovou a jejím dědečkem neplatná. Podepsali ji dva měsíce před jeho smrtí v roce 2011. Správkyně tvrdí, že si umělec neuvědomoval obsah smlouvy.

Praha (Aktualizováno: 14:43 17. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krteček | Foto: Zdeněk Miler, Jana Káninská

Soud vyhověl žalobě správkyně autorova díla Mileny Fischerové, která zpochybnila platnost smlouvy umožňující poskytovat licence.

Sporný dokument o právech k oblíbené kreslené postavičce sepsaný ve prospěch Karolíny Milerové pochází ze září 2011. O dva měsíce později výtvarník zemřel.

Podle dlouholeté správkyně umělcova odkazu smlouva právně neexistuje. Vnučka to odmítá.

Soud přerušil jednání o Krtečkovi. Přiblížili jsme se dohodě, řekla Milerova vnučka

Číst článek

Soudkyně Veronika Křesťanová uvedla, že nejsou pochybnosti o tom, že vnučka se svým dědečkem jednala o tom, jak dál nakládat s jeho dílem. „Jejich vůlí bylo tam zahrnout všechno možné," podotkla Křesťanová. Obsah uzavřené smlouvy však není určitý, a proto není platná.

Soudkyně ve zdůvodnění rozsudku také uvedla, že žalovaná strana nemá oprávnění licence poskytovat. Případ však ještě bude řešit odvolací soud, který může úterní rozhodnutí zvrátit.

Milerová uvedla, že jí rozhodnutí soudu mrzí. Dodala, že verdikt není podložen důkazy a bude se snažit ho změnit. "V tuto chvíli vítáme, že žaloba byla žalobkyní stažena v části, ve které zakazovala naší společnosti nakládat s licencí a udělovat dále sublicence. Jsme rádi, že soud i protistrana uznaly pravost podpisu na licenční smlouvě i fakt, že byl můj dědeček Zdeněk Miler v době podpisu způsobilý smlouvu uzavřít. Proto je zcela logické, že s dnešním verdiktem městského soudu nesouhlasíme," sdělila.

Soudkyně uvedla, že případ může změnit také jiné soudní řízení, na jehož základě by se mohla Milerová stát dědičkou. Vnučka tvrdí, že rodina dospěla po několika letech k dohodě, kterou blokuje její matka a rodina řeší, zda nepodá návrh na omezení její svéprávnosti.

Právník správkyně autorova díla Jiří Matzner byl s rozsudkem spokojen. I on je však přesvědčen o tom, že zatím nic neřeší. K rozvoji díla Zdeňka Milera podle něj může pomoct pouze dohoda mezi dědici. "Já jsem sice spokojený, ale nejsem šťastný," uvedl Matzner.

Šest závětí

S animovanou postavičkou krtka se děti nesetkávají už jen na obrazovce. Najdou ji na obalech od sušenek nebo na hrnečcích. Licence nabízí vnučka výtvarníka Karolína Milerová.

„My produkujeme spoustu věcí, kosmetiku, jídlo, oblečení, hračky, různé papírové věci, digitální hry. Je toho spousta," řekla Radiožurnálu Milerová.

Správkyně díla Zdeňka Milera Milena Fischerová už dřív řekla, že si ale výtvarník nepřál, aby se v jeho díle pokračovalo.

„Mně se pan Miler nikdy nezmínil o tom, že bych měla spolupracovat s Karolínou. Byla jsem panem Milerem ustanovena správkyní dědictví jeho autorských práv a to už v roce 2006 notářským zápisem. Byla jsem povinna se správy ujmout, jakmile pan Miler zemřel," vysvětlila Fischerová.

Karolína Milerová | Foto: Veronika Hlaváčová

Smlouva vznikla dva měsíce před smrtí Zdeňka Milera. Správkyně se s vnučkou snažily několikrát dohodnout mimosoudně, pokaždé neúspěšně.

Soudkyně Městského soudu v Praze Veronika Křesťanová se o smír pokoušela ještě den před rozsudkem. „Soud si ještě teď si dovolí apelovat na zúčastněné strany, zda přeci jen tady není nějaká možná dohoda."

Spor souvisí i s ještě nevypořádaným dědickým řízením. Výtvarník Zdeněk Miler zanechal šest různých závětí.

Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme