Konec srpna. A střední školy ještě mají volná místa

Na středních školách v Česku jsou stále ještě volná místa. A některé z nich ještě přijmou budoucí středoškoláky během září, přestože už příští týden začíná nový školní rok. A důvod? Slabé populační ročníky, demografická křivka populace stále klesá, a tak se v blízké budoucnosti může stát, že některé školy budou poloprázdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

Před šesti lety navštěvovalo střední školy v Ústeckém kraji přes čtyřicet dva tisíc žáků. Situace letos? Jen něco málo přes třicet šest tisíc středoškoláků se prvního září ocitne ve školních lavicích. A volná místa nejsou jen středních odborných školách, ale také na gymnáziích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na středních školách se zajímala redaktorka Klára Bílá.

„Je obrovský převis nabídky nad poptávkou, většinou vychází méně žáků a na středních školách je zatím pokles míst v lavicích menší, než by měl být,“ říká radní Ústeckého kraje pro školství Petr Jakubec.

Ústecký kraj ale není v Česku výjimkou. Podobnou situaci zažívá například Liberecko. Tam spočítali, že na střední školy nastoupí o pět set žáků méně než loni. Dokonce i v Praze jsou ještě volná místa. A to hlavně na průmyslových školách, gymnázia jsou naplněná.

Učiliště ještě nabírají

I na učilištích v maturitních oborech se najde pár volných míst. „Klasické tříleté učební obory, jako je automechanik, truhlář, zámečník, máme naplněny přesně podle počtu žáků, které nám povoluje magistrát. Jediný problém, který v současné době je, je u čtyřletého oboru zakončeného maturitní zkouškou. Tam máme ještě volná místa,“ říká předseda Sdružení učňovských zařízení a ředitel Střední odborné školy Ohradní Karel Dvořák.

Václav Švarc, který vede Střední odbornou školu v Horšovském Týně, kvůli nedostatku žáků už zažil sloučení dvou škol pod jednoho ředitele. Podle něj je to při nedostatku žáků nejlepší řešení. Plzeňský kraj ale nyní podle Švarce přistoupil k jinému řešení. „Krajský úřad omezil přijímaní žáků v příštím roce. Téměř každá škola dostala nějaké omezení,“ podotýká.

Reakce krajů, tedy zřizovatelů škol, je na místě. Většina z nich bude v nejbližších letech školy dál slučovat. Nepomohl ani systém tří přihlášek na střední školy. Ředitelé právě vzhledem k slabým populačním ročníkům přijímají téměř každého na základě výsledků ze základní školy.

Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme