Konec povinných testů hovězího z Polska. Česko dostalo seznam, co všechno sousední země zpřísnila

Hovězí mířící z Polska do Česka už od půlnoci nemusí na povinné laboratorní testy. Mimořádné opatření bylo reakcí na několik zásilek masa nakaženého salmonelou a taky na jatka, kde chovatelé poráželi nemocná zvířata. Polsko předalo Česku seznam přísnějších pravidel, aby už takové problémy nenastaly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hovězí maso v chladícím pultu. (Ilustrační snímek) | Foto: Jakub Kapusnak | Zdroj: Fotobanka Foodiesfeed.com

Na zrušení kontrol tlačila Evropská komise. Přísné kontroly z Polska už ale podle ministra zemědělství Miroslava Tomana za ČSSD nejsou potřeba, protože Poláci dali Česku záruky a přijmou i legislativní změny.

Kontroly polského hovězího skončí o půlnoci. Ministerstvu zemědělství stačí záruky Varšavy

Číst článek

Státní správa ale upozorňuje, že i nadále budou veterináři se zvýšenou intenzitou dovozce kontrolovat. Česká mimořádná veterinární opatření platila zhruba měsíc, Polsko ze začátku reagovalo negativně, tamní ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski, zpočátku pohrozil, že pokud bude Česko jeho zemi „vydírat“, může začít s kontrolami českého piva. Nakonec se tak nestalo.

Česká republika a Evropská komise obdržely v pondělí záruky, že se učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo maso ze skotu nevhodného pro lidskou spotřebu, uvedlo v úterý ministerstvo.

V uplynulém měsíci hrozila příjemcům masa, pokud by jej nedali řádně vyšetřit, dvoumilionová pokuta. Až poté, co obdrželi testy s vyhovujícími výsledky, mohli uvést maso na trh. Pokud by byly výsledky nevyhovující, museli příjemci masa okamžitě informovat veterináře. Podobné opatření stále platí u dovozového masa z Brazílie.

Mimořádná opatření začala platit 21. února kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska, které dovezla firma Animalco z koncernu Agrofert, a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Agrofert následně s polským dodavatelem rozvázal smlouvy. Poté se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska. V dalších zhruba 250 odebraných vzorcích polského hovězího masa problémy zjištěné nebyly. Konec povinných kontrol kromě Polska chtěla s ohledem na jednotný trh unie také Evropská komise.

Polské maso

Přečtete si, co jsme psali o polském masu. Po kliknutí na titulek výše se dostanete na seznam všech článků.

Martin Karlík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme