Konec vládní krize: kabinet získal důvěru Poslanecké sněmovny

Nová vláda může naplno pracovat. Uspěla v Poslanecké sněmovně při hlasování o vyslovení důvěry. Pro podle předpokladu hlasovalo všech 101 poslanců ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Opoziční občanští demokraté, komunisté a nezařazený poslanec Tomáš Vrbík byli proti. Několik měsíců trvající vládní krize v Česku tedy končí a nový kabinet se může ujmout své úlohy. Premiér Jiří Paroubek za nejpodstatnější považuje schválení evropské ústavní smlouvy. Ministři se už příští týden budou zabývat zákonem o střetu zájmů. Podle některých ekonomů ale vláda nestihne provést některé zásadní daňové, penzijní ani zdravotnické reformy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jiří Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka

Premiér Jiří Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Před hlasováním v Poslanecké sněmovně premiér Jiří Paroubek představil programové prohlášení svého týmu. Vyjmenoval všechny cíle i priority, a zvlášť zdůraznil tu nejdůležitější - schválení evropské ústavní smlouvy. "Vláda, vědoma si příznivých postojů našeho obyvatelstva k Evropské unii, zajistí všechny podmínky pro celonárodní referendum k ústavní smlouvě," uvedl Paroubek a doplnil, že kabinet bude kvalifikovaně a objektivně vysvětlovat svůj životní zájem na trvalém a aktivním členství v Evropské unii.

Vláda sklidila kritiku od opozice i poslance Tomáše Vrbíka
V následující rozpravě vystoupilo šest koaličních i opozičních poslanců. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý nejprve vypočítal body programového prohlášení, které by jeho strana mohla podpořit, pak ale dokument podrobil tvrdé kritice. Zvlášť se zaměřil na zadlužování země socialistickými vládami.

"Vážená česká veřejnosti, nebojte se. Tahle vláda bude dluhy dělat dál, a to až do voleb v roce 2006, a veřejné finance se naštěstí do června roku 2006 nezhroutí," řekl Tlustý.

Kritikou nešetřil ani předseda KSČM Miroslav Grebeníček. "I my si vybíráme, koho a co podporovat, komu a proč dát důvěru. A tato koaliční vláda důvěru Komunistické strany Čech a Moravy opravdu nemá."

Komunisté průběh jednání tak trochu zdramatizovali. Hned po úvodním projevu Jiřího Paroubka si vzali pauzu na jednání svého klubu, a to údajně proto, že slova ministerského předsedy je zaujala. Nejprve tedy zvažovali, zda se nakonec nezdrží hlasování, pak ale byli jednotně proti.

Proti s opozicí hlasoval jediný nezařazený poslanec Tomáš Vrbík. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že podle jeho názoru by naší zemi rozhodně prospěly předčasné volby: "Bohužel koaliční vektor, který zde byl vytvořen, nebude natolik silný, aby mohl vládnout bez podpory komunistické strany. To znamená, já očekávám, že v průběhu řady hlasování v Poslanecké sněmovně, bude tato vláda nucena se opírat o hlasy komunistů."

Strany vládní koalice jsou s hlasováním spokojeny
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek po hlasování oznámil, že výsledek očekával. Podle něj je to pro jeho stranu pokračování koaliční dohody uzavřené vládními stranami v roce 2002. "Pokládáme ji za platnou až do konce řádného volebního období. V obou dvou vládních krizích, které si vládní strany prožily, ať už v roce 2004 nebo v roce 2005, to byli právě křesťanští demokraté, kteří jako nejlogičtější řešení viděli pokračování spolupráce stávajících stran s jiným předsedou vlády - je vidět, že čas nám dal za pravdu."

Šéf poslanců Unie svobody-DEU Vlastimil Ostrý je s hlasováním také spokojen a spokojení podle něj musejí být také občané: "Je to jediná možná varianta. Tato proevropská většinová vláda bez účasti KSČM vytvoří opět stabilitu, jak na politické, tak na ekonomické scéně a myslím si, že to je v pořádku."

Podle předsedy vlády Jiřího Paroubka hlasováním sněmovny definitivně končí politická krize a dochází ke zklidnění situace. "Já si myslím, že určitě, že je to předěl a že je to praktické ukončení těch několika týdnů nejistoty, které tady byly, a to je určitý signál také pro občany."

Paroubek odmítá obavu, především občanských demokratů, že jeho vláda do červnových voleb roku 2006 bude jen udržovací. Premiér se chce naopak se svým týmem co nejdříve oficiálně pustit do práce: "Určitě v tom příštím týdnu se sejdeme k zákonu o střetu zájmů, ještě na nějaké předběžné schůzce ministrů budeme hovořit také před zasedáním vlády o zákoníku práce, o některých dalších zákonech." Paroubek tvrdí, že to jsou ty předlohy, které mohou být v některých směrech ještě kontroverzní a je nutné je doladit.

Podle ekonomů k zásadním reformám nedojde
Ukončení politické krize oceňuje analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj je pro českou ekonomiku nová vláda určitě lepší než předchozích několik měsíců politické nestability: "Je dobré, že už nějaká vláda bude přijímat řešení, která jsou nutná k tomu, aby se zlepšilo podnikatelské prostředí." Dufek upozornil na složitost daňových zákonů a špatnou vymahatelnost práva. "To jsou věci, které blokují rozvoj podnikání a blokují vlastně každodenní život každého člověka v České republice," míní Dufek.

Někteří ekonomové tvrdí, že vláda nebude schopná dokončit žádnou z důležitých reforem. Jde například o změny v penzijním, zdravotnickém nebo daňovém systému. "Čím dříve budou reformy začaty, tím to bude pro ekonomiku lepší. Abych ovšem byla objektivní, tak nemohu tvrdit, že by stávající stav naši ekonomiku nějak závažně poškozoval," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Markéta Šichtařová ze společnosti Nextfinance.

Naší ekonomice by podle Šichtařové nejvíce prospělo, aby z nových voleb vyšla skutečně silná vláda, která bude schopna reformy konečně zahájit. Současné vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů je v pořadí už třetí, kterou země má od posledních voleb v roce 2002.

Lucie Weissová, Marika Táborská, Renáta Prátová, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme