Konec zmatků v ordinacích: Povinný souhlas obou rodičů s léčením dítěte skončí

Komplikované vyjednávání souhlasu obou rodičů s ošetřením brzy skončí. Změnu dnes podle očekávání podpořila vláda, poslanci by ji pak měli schválit ve zrychleném řízení. I ministerstvo zdravotnictví tak nakonec uznalo výhrady lékařů a rodičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velké množství důležitých vyšetření a zákroků není komerčním pojištěním hrazeno | Foto: Fotobanka stock.xchng

Povinný souhlas obou rodičů zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma v zákoně o zdravotních službách.

Vzhledem k tomu, že polovina manželství v Česku končí rozvodem, však docházelo k řadě absurdních situací a někdy se kvůli sporům rodičů dítě ani k lékaři nedostalo.

Skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) proto připravila novelu, podle které napříště postačí, když s léčbou bude souhlasit samo dítě. Lékař ale bude muset rozhodnout, že takový postup je přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle redaktorky Lenky Jansové rodiče novou úpravu vítají

Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu.

Nechat jim pravomoc je jistě správně, ale zákon nestanovil hranici. Teď říká: Posoudit na základě rozumových vlastností dotyčného. Někdy jsou projevy teenagerů natolik komplikované, že říct, že v danou chvíli zcela pochopili a naslouchali tomu, co říká lékař, je velmi komplikované,“ upozornil předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

„Medicína je natolik pestrá i osobnostní vývoj dětí jde natolik dopředu, že nastavovat nějaké rigidní hranice by situaci opět komplikovalo," kontroval ve večerních Ozvěnách dne náměstek ministra zdravotnicví pro legislativu Martin Plíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl náměstek ministra zdravotnicví pro legislativu Martin Plíšek

„Totéž se týká i úpravy doprovodu dítěte a zároveň jsme vypustili institut opatrovníků, protože říkáme, že řešení kolizních vztahů mezi rodiči a dětmi má řešit soudní moc, respektive zákon o rodině, nikoliv zdravotnický systém a lékaři.“ Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Stanovisko vlády není závazné, o předloze rozhodne parlament. Předkladatelé chtějí, aby ji poslanci schválili zrychleně už v prvním čtení. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů.

Tereza Bartůňková, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme