Konečně výsledky voleb nebudou známy tak rychle

Český statistický úřad si zatím netroufá odhadnout, kdy budou známy výsledky komunálních voleb. Jisté ale je, že kvůli složitosti přepočítávání hlasů, to nebude tak rychle, jako tomu bylo u voleb sněmovních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

Volební komise každopádně začnou jednotlivé hlasy počítat v okamžiku, kdy se uzavřou volební místnosti, tedy úderem čtrnácté hodiny. „Oni pracují s odevzdanými hlasovacími lístky a na konci práce o tom sepíší zápis. Ten obsahuje souhrnné výsledky a ten pak předávají našemu úřadu,“ řekl vedoucí oddělení zpracování výsledku voleb na Českém statistickém úřadu (ČSÚ) Pavel Kuklík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí oddělení zpracování výsledku voleb na ČSÚ Pavel Kuklík v Ranním interview Radiožurnálu.

Výsledky ale pochopitelně budou zveřejňovány průběžně. „Neočekáváme nějaký rychlý nástup hned po čtrnácté hodině, spíše až tak nejdříve po půl hodině. Může to trvat velice dlouho, protože náročnost sčítání hlasů v obecních volbách je vysoká,“ poznamenal Kuklík.

Nejdříve bychom měli znát výsledky z úplně malých obcí. „Kde například měli jen jedinou listinu a na ní minimální počet kandidátů,“ upřesnil vedoucí oddělení zpracování výsledku voleb. Kdy budou konečné výsledky, si ale netroufá odhadnout. „Můžeme jenom doufat, že to nebude v šest hodin v neděli ráno,“ řekl.

Na finálním sčítání volební hlasů se podílí okolo čtyř tisíc lidí. ČSÚ zatím žádné problémy nezaznamenal. „Zatím jsme vážný problém nezaznamenali. I když to hlavní pro nás nastane až poté, kdy komise začnou sčítat hlasy. V současné době jsme zaznamenali jen několik dotazů z volebních okrsků, kdy se ubezpečovali, že rozumí všem úskalím při vyhodnocování a sčítání hlasů,“ uzavřel Kuklík.

Daniela Pavlíčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme