Okolo Koněvovy sochy eviduje policie osm incidentů. Jeden pachatel je neznámý, zbytek předala Praze 6

Policie eviduje kolem pomníku sovětského maršála Ivana Koněva osm incidentů, z nichž sedm bylo jako přestupek proti majetku předáno správnímu orgánu, tedy radnici Prahy 6. Uvedl to v úterý policejní mluvčí Jan Daněk. V jednom případě policie nezná pachatele a věc dále vyšetřuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posledního přestupku se podle policie dopustil v úterý aktivista Jiří Černohorský, který odstranil ze sochy plachtu, jíž chtěla radnice pomník chránit před vandalskými činy. Plachtu odstranil po demonstraci proti zakrytí sochy, kterou na místě pořádala strana Česká Suverenita.

Přes 200 lidí protestovalo proti zakrytí sochy Koněva. Praha 6 odstranila plot kolem pomníku

Číst článek

Vedení Prahy 6 nechalo sochu zakrýt plachtou v pátek se zdůvodněním, že chce zabránit jejímu poškozování. Koněvův pomník je opakovaně terčem vandalských útoků. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Černohorský plachtu hned v pátek ze sochy odstranil. Svůj čin zopakoval v úterý, kdy ho z místa odvezla policie na služebnu. Černohorský se následně na místo vrátil a oznámil, že dále se přestupkem bude zabývat radnice Prahy 6. Pokutu neplatil, řekl.

„Tento můj čin byl společensky prospěšný, a to kvůli bezpečnosti ať už chodců, nebo dopravy samotné. Tuto plachtu mohl kdykoliv z místa odvát vítr, a mohl tak způsobit kolizní stav na přilehlé komunikaci,“ citoval v úterý Černohorský ze své výpovědi pro policii.

Aktivista, který ‚chrání‘ Koněvovu sochu: Plachtu klidně znovu strhnu, od radnice je to provokace

Číst článek

Plachtu se od její instalace pokusilo strhnout i několik dalších lidí.

Zakrytí sochy kritizovalo ruské velvyslanectví. Označilo ho za opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa, napsalo v komentáři na svém webu.

Radnice Prahy 6 nechala sochu opatřit antigraffiti nátěrem. Z místa nechala v úterý večer odvézt plot, který stál kolem sochy, v úterý bude odstraněno také lešení, uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

Co se se sochou stane v budoucnu, projedná zastupitelstvo městské části 12. září. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) usiluje o její přestěhování z náměstí Interbrigády, Piráti navrhují vypsat k této otázce referendum.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme