Aktivista na Praze 6 strhl plachtu ze sochy maršála Koněva. ‚Pověsíme ji tam znovu,‘ říká mluvčí

V pátek se radnice Prahy 6 rozhodla pro řešení situace okolo sochy maršála Koněva. Po několika incidentech, kdy byla socha pomalována vandaly, ji nechali zakrýt plachtou. Ta na místě vydržela jen několik desítek minut, poté ji strhl aktivista Jiří Černohorský. „Jen to ukazuje vášně, které socha budí. Jedni ji omalovávají, druzí odstraňují ochranu proti pomalovávání,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí městské části Ondřej Šrámek.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 16:45 30. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Není možné sochu chránit a zároveň ji tam nechat. Stala by se z  toho válečná zóna“ řekl Šrámek.

Radnice na místo vyslala policejní hlídku. „Uvidíme, zda bude plachta poškozená, což by mohlo dojít až do trestního oznámení Plachtu tam budeme věšet znovu,“ doplnil.

Aktivista, který ‚chrání‘ Koněvovu sochu: Plachtu klidně znovu strhnu, od radnice je to provokace

Číst článek

Zakrytí sochy

Pracovníci městské části se zakrýváním začali v pátek dopoledne, po dvanácté hodině byli hotovi.

„Pro radnici je to momentálně nejlevnější způsob, jak ochránit tu sochu ve veřejném prostoru. Další náklady nás nijak netěší, ale lepší řešení nemáme,“ uvedl Šrámek. Dodal, že kamerový systém na vandaly nestačí.

Poslední incident, při němž se stala socha terčem vandalů, se stal v noci 21. srpna. Neznámý člověk ji polil rudou barvou na obložení nastříkal nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme“ a letopočty včetně roku 1968.

Městská část poté prohlásila, že ji znovu čistit nebude. Na umytí památníků se nakonec podílela skupina lidí bez vazeb na radnici. 

Socha maršála Koněva

Koněvova socha je předmětem sporu s některými občany Prahy 6 už delší dobu, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. 

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem.

Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi.

„V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa“ stojí také na desce.

Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme