Migraci se braňme třeba zdí, řekl Wilders na konferenci pořádané Okamurou. 'Hanba,' volali demonstranti

Za hlasitého hvizdu a s pokřiky „Hanba“ a „Proti fašistům“ dorazilo několik set demonstrantů k pražskému TOP hotelu, kde se v sobotu koná setkání představitelů evropských protiimigračních stran. Z pražských Roztyl, kde se ve 14:00 sešli, pochodovali v poklidu s vlajkami Evropské unie. Konferenci stran, které spojuje skepse vůči evropské integraci, nacionalismus a odpor proti migraci, pořádá Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Praha (Aktualizováno: 19:16 16. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na setkání v Praze

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na setkání v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

V Roztylech k demonstrantům promluvil například Fedor Gál, který připomněl holokaust. Bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Janyška hovořil o vzrůstajícím nebezpečí krajně pravicových stran, které vyvolávají nenávist a snaží se rozdělit společnost. Na akci promluvil též bratr Tomia Okamury Hayato, který ve volbách kandidoval za KDU-ČSL.

Na samotné konferenci nizozemský politik Geert Wilders zmínil, že doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Je jí třeba zabránit, i kdybychom měli vybudovat nějakou zeď, řekl. Evropa podle něj nesmí nechávat imigrantům otevřené dveře i okna, jinak pětina obyvatel Německa a Rakouska bude islámská.

„Blahopřeji Tomiovi“

Spolu s dalšími zástupci protiimigračních stran přijel Widelrs na konferenci, která podle pořadatelů hledá nové uspořádání Evropy. Odmítají Evropskou unii v její současné podobě a prosazují maximální suverenitu jednotlivých zemí a národů.

Euroskeptické politiky hostí v Praze předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. „Moje strana a strana Tomia sdílíme stejné myšlenky. Nechceme, abychom měli islamizaci a jsme rádi, že tu máme stranu jako SPD, blahopřeji Tomiovi,“ řekl předseda nizozemské Strany pro svobodu Wilders. Nizozemsko by podle něj mělo stát mimo EU, pro lepší bezpečnost, svrchovanost a nezávislost. „Chceme spolupracovat, ale mezi suverénními státy,“ uvedl.

Le Penová, Wilders, Okamura. V Praze se sejdou špičky protiimigrační frakce

Číst článek

Evropská unie podle francouzské političky Marine Le Penové, která do Prahy také přijela, kráčí proti smyslu dějin. Nová struktura Evropy by podle ní měla být založená na spolupráci svrchovaných států. „Jsme patrioté, obhajujeme svrchovanost,“ uvedla.

„Jsme přesvědčenými Evropany, Evropa ale nemá být odnárodněný stát řízený byrokraty z Bruselu,“ zaznělo na konferenci v projevu Tomia Okamury.

Policie chrání hotel

Mezitím před hotelem, kde se setkali účastníci konference, hovořili řečníci o tom, že populistické strany, jako je francouzská Národní fronta, se pouze vezou na vlně odporu, bez reálného politického zaměření.

Někteří opakovaně zdůrazňovali to, že předseda SPD Tomio Okamura lže. Proslovy skončily poté, co přestal fungovat generátor, kterým organizátoři napájeli zvukové aparáty. Poslední řečník tak již mluvil pouze na megafon.

Demonstrace byly na místě dvě. První skupina před místem konání konference vytvořila „uličku hanby“ a na lidi, kteří přicházeli na sjezd, vykřikovali.

Druhá skupina demonstrantů zablokovala všechny příjezdové cesty k hotelu na zhruba hodinu a půl. Místní lidé se tak nemohli dostat domů.

"Nicméně touto situací účastníci shromáždění neporušovali zákon o právu shromažďovacím, a proto jsme jako pražská policie nemohli situaci řešit," uvedl pro Radiožurnál mluvčí policie Hulan. Situaci hlídal ze vzduchu i vrtulník.

Vchod do hotelu kromě policie střežila skupina lidí v reflexních vestách s nápisy Svoboda a přímá demokracie. Pražská policie oznámila, že nasadila v okolí hotelu desítky policistů i vrtulník. Ochranná služba pořadatelů konference sama hlídala soukromé prostory hotelu, sdělil mluvčí policistů Tomáš Hulan. Policisté podle něj nemuseli nijak zasahovat.

ČTK, Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme