OBRAZEM: Slova jako solidarita se vytrácejí, řekl na konferenci Rychetský. Vystoupili i Klaus nebo Walesa

Oslavy třicátého výročí sametové revoluce začaly pro Český rozhlas už v pondělí. Konala se konference, která připomněla důležité porevoluční milníky České republiky. Vystoupili během ní český exprezident Václav Klaus, bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa nebo diplomatka Magda Vášáryová. Na závěr pronesl projev předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Fotočlánek Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První příspěvek v dopoledních hodinách přednesl bývalý spolupracovník a dnešní ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který připomněl roli Václava Havla během sametové revoluce.

Promarnili jsme v roce 1989 šanci? Na unikátní konferenci debatovali politici, akademici i novináři

Číst článek

„Jak mohlo dojít k tomu, že muž který nikdy nezastával žádnou vážnou funkci, se během 48 hodin stal neformálním vůdcem Občanského fóra, během jediného týdne všeobecně uznávaným představitelem opozice a během šesti týdnů hlavou Československého státu? Pochopíme-li tento zdánlivý paradox, pochopíme mnohé o roli Václava Havla i listopadu 1989,“ zahájil svoji řeč Michael Žantovský.

Dopoledne vystoupila i diplomatka a herečka Magda Vášáryová nebo bývalý český prezident Václav Klaus. „Chtěli jsme trh bez jeho oklešťujících adjektiv, a hlavně jsme chtěli národní suverenitu. Tyto základní cíle byly s různou rychlostí, hloubkou a úplností ve své podstatě realizovány. Proto jsme brzy získali pocit, že si nezasloužíme být záměrně pejorativně označováni za postkomunistické země. Jsme maximálně země exkomunistické,“ řekl během projevu Klaus.

Dalším řečníkem byl bývalý polský prezident Lech Walesa, který mluvil o velkém úkolu své generace postavit lepší systém, než ve kterém žila jeho generace.

Přichází nebezpečí, se kterými jsme před 30 lety nepočítali, řekl Klaus na konferenci k listopadu 1989

Číst článek

Rychetský: Vzpoura ducha

Odpoledne si hosté kladli otázky jako Umírá demokracie ve střední Evropě? nebo Promarnil demokratický svět šanci roku 1989? Odpovídali na ně například ekonom Tomáš Sedláček, bývalý poradce Václava Havla Milan Kňažko nebo právník Jiří Přibáň.

Konferenci po páté hodině ukončil svým projevem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který se v něm věnoval tomu, jaké jsou dnes demokratické hodnoty.

„Troufnu si smělou myšlenku – v Polsku, Maďarsku, NDR a dalších zemí šlo v roce 1989 o vzpouru žaludků, lidi vyhnal do ulic hlad. Československo si dokázalo tehdy udržet ještě dobré materiální podmínky díky své průmyslové vyspělosti. Protesty tady nebyly vzpourou žaludku, ale vzporou ducha. Chtěli, aby jim byla navrácena důstojnost,“ pronesl.

dok, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme