Kongres ODS bude pokračovat přijímáním nových stanov

Druhým dnem v Praze pokračuje kongres občanských demokratů. Rozhodovat by měl mimo jiné o přijetí nových pravidel kvůli problémům s nekontrolovatelným rozrůstáním členské základny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek na kongresu ODS

M. Topolánek na kongresu ODS | Zdroj: ČTK

Stanovy mají podle návrhu nově konstatovat, že počet delegátů kongresu se nemá odvíjet od počtu členů jednotlivých sdružení, ale má být fixní a částečně vázaný na volební výsledky v regionech. Podle prvního místopředseda ODS Davida Vodrážky, by takové opatření mělo zabránit takzvanému nabírání "černých duší".

"Počet odevzdaných hlasů pro ODS bude mít podíl na tom, kolik delegátů přijede na kongres, přičemž bychom chtěli zastropovat počet členů kongresu číslem 500. Nejedná se ale o dogma," řekl Vodrážka Radiožurnálu.

Ani šéf ústecké krajské ODS Jan Kubata se změně stanov nebrání, chce ale, aby změna prošla širší vnitrostranickou diskuzí.

"Návrh zatím řeší pouze problém kongresu. Neřeší ale oblastní ovlivňování kandidátek. Koncepčně je to špatně. Je třeba o zmíněném návrhu více diskutovat a ne doslova ze dne na den jej schvalovat," uvedl Kubata.

Topolánek: V případě prohry ve volbách odejdu

Vnitrostranické opozici v ODS se nepovedlo otřást pozicí lídra Mirka Topolánka. Víkendový kongres strany nebude hlasovat o důvěře předsedovi ani volit nové vedení. Většina delegátů to odmítla už při schvalování programu. Topolánkovi kritici ale dnes chtějí navrhnout svolání mimořádného volebního kongresu na počátek příštího roku. Tento návrh podporuje i místopředseda ODS Petr Gandalovič.

"Jeho podstata je zřejmá. ODS by jakýmsi způsobem vysoutěžila svého nového lídra do příštích voleb. Tato soutěž by se fakticky konala před zraky veřejnosti, podobně jako primárky v USA," řekl Gandalovič Radiožurnálu.

Pokud ODS v příštích parlamentních volbách prohraje, předseda Mirek Topolánek rezignuje. Řekl to během prvního dne stranického kongresu. Jeho delegátům se také omluvil za to, že jim málo vysvětlil svůj odchod z pozice poslance.

Zároveň vyzval ke sjednocení strany a podpoře programu Vize 2020, který řeší působení strany na dalších deset let.

Zároveň vyzval ke sjednocení strany a podpoře programu Vize 2020, který řeší působení strany na dalších deset let. "Pojďme se spojit na tom, na čem jsme vznikli, co chceme reprezentovat do budoucna. Napněme plachty, pojďme představit Vizi 2020 a pojďme vyhrát volby," apeloval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh kongresu ODS hodnotí komentátor ČRo Petr Nováček

Už dopoledne Topolánek ustál tlak svých kritiků. Těm se nepovedlo prosadit hlasování o jeho mandátu, ani jako změnu kongresu na volební. Změna vedení ODS by krátce před volbami byla podle předsedy strany Mirka Topolánka velkou chybou, která by zvýhodnila opozici. Podle něho není nesouhlasný postoj s vedením to,co by většina delegátů chtěla řešit.

Tajné hlasování neprošlo

Šéfa ODS v Jihočeském kraji Martina Kubu neúspěšná jednání o tajné volbě na kongresu zklamala. "Nechápu naprosto proč, tam mi skoro připadá, že je obava, že by tajná volba přinesla jiné výsledky, než veřejná, nic jiného v tom nevidím."

Předsedu Topolánka zkritizoval také místopředseda ODS Petr Gandalovič. Kromě nedostatečné přípravy programového dokumentu mu vadí i Topolánkova špatná komunikace se straníky. Právě Gandalovič se chtěl Topolánkovi postavit v souboji o vedení strany.

Ivan Langer a Mirek Topolánek | Foto: ČTK

Ve svém projevu na kongresu kritizoval Topolánka i kvůli jeho výrokům o nakupování černých duší a údajné moc takzvaných kmotrů v regionálních organizacích strany: "Způsob, jakým pan předseda napadl vlastní stranu, nelze nazvat jinak, než střelením se do vlastní nohy. Jistěže, ne všechno je u nás v pořádku, ale určitě to není v zásadě horší, než u jiných stran. Jenom my sami jsme ale způsobili, že všechny ostatní strany pro ti nám vypadají jako Rychlé šípy," řekl Gandalovič.

Partneři i v budoucnu?

Spolupráci z dob koaliční vlády chválili na kongresu ODS Karel Schwarzenberg, Cyril Svoboda a Ondřej Liška. Tedy někdejší ministři zahraničí, bez portfeje a školství a zároveň lídři TOP 09, KDU-ČSL a Strany zelených.

Schwarzenberg občanské demokraty mimo jiné vyzval, aby se mezi sebou přestali hádat a chovali se jako strana, které leží na srdci zájmy republiky, a ne osobní prospěch.

Prezident varuje před extremismem

Svou zdravici poslal delegátům kongresu prezident Václav Klaus. V dopise je varuje, že pokud ODS opustí tradiční témata, můžou je přebrat radikální extremisté. Napsal také, že ODS byla stranou, která v uplynulých letech udělala nejvíc pro svobodu.

Největší hrozby vidí prezident ve štědrosti sociálního státu, bující kontrole soukromí, vzniku nových levicových uskupení založených na ekologických otázkách a omezeních ze strany Evropské unie.

Milan Kopp, Zbyněk Zykmund, Václava Marešová, Hana Albertová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme