Kongres ODS navolí zcela nové vedení, očekává Němcová

Občanští demokraté v současnosti bojují na dvou frontách. Se zástupci TOP 09 a Věcí veřejných vyjednávají o programu a obsazení nové vlády. O víkendu ale nejsilnější pravicovou stranu v Česku čeká kongres, který by měl zvolit nové vedení. O funkci první místopředsedkyně se bude určitě ucházet Miroslava Němcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ideová konference ODS - VIZE 2020 v Městském divadle Brno | Foto: Tomáš Adamec

Bývalá místopředsedkyně poslanecké sněmovny by také ráda zůstala ve vedení nové dolní komory. Tomu zároveň dává přednost před případnou nabídkou ministerského křesla. Němcová také připustila, že výsledek volebního kongresu ODS může mít vliv na obsazování důležitých postů ve sněmovně a v budoucí vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslava Němcová z ODS a komentátor ČRo Petr Nováček ve Světě o druhé.

„Ti, kteří získají pozici ve vedení ODS, si budou moci daleko snadněji říci o nějaké vládní angažmá nebo pozici ve sněmovně. Ale zároveň to tak být nemusí. A to proto, že dojde k jakémusi pomyslnému rozdělení funkcí na ty, které budou uvnitř strany, a budou se vybírat další kandidáti do vlády. Těžko říct, která z těch verzí zvítězí,“ řekla Němcová.

Současný lídr ODS Petr Nečas zatím nemá žádného protikandidáta a o post předsedy občanských demokratů se ucházet chce. „Jsem přesvědčena, že získá velmi silný mandát. Ze všech koutů zní jednoznačná podpora Petru Nečasovi. Neobjevuje se žádné konkurenční jméno, ani výhrady k jeho osobě,“ podotkla Miroslava Němcová.

Tisková konference ODS | Foto: Tomáš Adamec

Politický analytik Českého rozhlasu Petr Nováček se ale nedomnívá, že volba nového předsedy proběhne tak hladce. „Nečas není člověkem, za kterým by stály výrazné skupiny, není ani charismatický typ. Ale já si myslím, že to pravicová strana nepotřebuje. Ta potřebuje důvěryhodnou osobnost a tou, podle mého soudu, Nečas je,“ řekl Nováček.

Nečas bude muset přesvědčit

Nečasovi by se ale podle Nováčka muselo podařit obklopit se lidmi, kteří se na věc dívají podobně. „A v tom je ten problém. V ODS jsou lidé, kteří tahají za nitky z pozadí. Topolánek jim vymyslel jméno kmotři. Aby byl Nečas zvolen předsedou ODS, tak jsem přesvědčený, že s některými z nich se bude muset dohodnout, protože právě oni ovládají velké skupiny v ODS,“ upozornil komentátor Českého rozhlasu.

Podle Němcové ale dojde k velmi výrazné obměně ve vedení celé strany. „Proti sestavě, která byla nyní v ODS, si myslím, že dojde k naprosto dominantní obměně,“ dodala.

Nováček je nicméně zvědavý, jaká atmosféra na kongresu zavládne. „Proč? Protože ODS na tom není dobře. Nevyhrála volby, byla druhá. A se ziskem hlasů jenom kolem dvaceti procent je to strašná ztráta oproti roku 2006,“ řekl.

Na kongres nedorazí bývalý lídr ODS Mirek Topolánek. Na akci ale pošle svou zprávu předsedy, která by prý měla být velmi kritická. „Kvůli tomu, že Topolánek nebude přítomen, si myslím, že se tím nebudou zabývat. Navíc, kdyby se chtěli věnovat tomu, co bylo, tak by vůbec nestihli probrat to, co bude,“ uzavřel Nováček.

Ondřej Černý, Milada Richterová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme