Občanští demokraté volí na kongresu v Ostravě své vedení. Fiala znovu zvolen předsedou

Občanští demokraté si na sobotním kongresu v Ostravě volí nové vedení pro další dva roky. Současný předseda Petr Fiala byl znovu zvolen předsedou. Z 483 platných hlasů získal 451.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 12:46 13. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ODS a místopředseda sněmovny Petr Fiala | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Podle šéfa Petra Fialy je strana s pětadvaceti mandáty ve sněmovně po říjnových parlamentních volbách v dobré kondici.

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: DAVID W CERNY | Zdroj: Reuters

„Chci usilovat o další růst ODS, o upevňování její pozice lídra pravice a prosazování programových návrhů. Čekají nás senátní a komunální volby, kde budeme také usilovat o nárůst volebních zisků. Nejspíše za čtyři roky jsou tu opět parlamentní volby,“ vyjmenovává předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Podzimní komunální volby

Někteří členové ale výsledek z voleb do sněmovny kritizovali. Například poslanec Václav Klaus mladší po volbách řekl, že mohli získat víc s radikálnějším programem. Funkci první místopředsedkyně bude obhajovat místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Má podporu z deseti krajů.

„Pro ODS byly komunální volby důležité vždy. Komunální politika byla pro nás silný základ, a proto chceme posílit naše pozice a vrátit se na radnice, které jsme bohužel v minulosti ztratili,“ popisuje pro Radiožurnál Alexandra Udženija.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Komentátor Českého rozhlasu Thomas Kulidakis ale říká, že v komunálních volbách záleží spíš na osobnostech než na tom, za které strany kandidují.

„V komunálních volbách často ani nerozhoduje stranická příslušnost jako spíše jednotlivé osobnosti. V těchto volbách jsou přece jenom menší okrsky a častěji se stává, že voliči znají kandidáty i z běžného života,“ vysvětluje Kulidakis.

Ve stínu prezidentské volby

Podporu z regionů má také současný místopředseda a poslanec Martin Kupka. Ten informoval o tom, na co by se měli občanští demokraté zaměřit ve sněmovně.

„Chceme přicházet s návrhy zákonů, které zjednoduší daňový systém, zmenší daňovou zátěž lidí a omezí byrokracii. Chceme vybudovat moderní stát, který bude lidem sloužit, ne je vodit za ruku, naopak budeme bránit vytrvalé snaze stát nafukovat a zasahovat lidem do života více, než je nezbytně nutné,“ vyjmenovává Kupka.

'Menšinová vláda má být posledním pokusem.' Občanští demokraté ani lidovci vládu nepodpoří

Číst článek

Na místopředsedu občanských demokratů kandidují s krajskými nominacemi také Miloš Vystrčil a Evžen Tošenovský. Nově se chtějí do vedení strany dostat poslanci Karel Krejza a Martin Baxa. Nebo Martin Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu.

Kongres ODS se kryje s druhým dnem prvního kola prezidentských voleb. Podle Petra Fialy termín strana vybrala před jejich vyhlášením. Měnit ho pak už nechtěla kvůli organizaci a počtu delegátů, v Ostravě se jich sejde na 540.

Na výsledek kongresu čeká podle svých slov také premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. A to hlavně kvůli jednání o případné podpoře své vlády ve sněmovně. Občanští demokraté ji zatím podpořit odmítají.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme