Občanští demokraté volí na kongresu v Ostravě své vedení. Fiala znovu zvolen předsedou

Občanští demokraté si na sobotním kongresu v Ostravě volí nové vedení pro další dva roky. Současný předseda Petr Fiala byl znovu zvolen předsedou. Z 483 platných hlasů získal 451.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 12:46 13. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ODS a místopředseda sněmovny Petr Fiala

Šéf ODS a místopředseda sněmovny Petr Fiala | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Podle šéfa Petra Fialy je strana s pětadvaceti mandáty ve sněmovně po říjnových parlamentních volbách v dobré kondici.

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: DAVID W CERNY | Zdroj: Reuters

„Chci usilovat o další růst ODS, o upevňování její pozice lídra pravice a prosazování programových návrhů. Čekají nás senátní a komunální volby, kde budeme také usilovat o nárůst volebních zisků. Nejspíše za čtyři roky jsou tu opět parlamentní volby,“ vyjmenovává předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Podzimní komunální volby

Někteří členové ale výsledek z voleb do sněmovny kritizovali. Například poslanec Václav Klaus mladší po volbách řekl, že mohli získat víc s radikálnějším programem. Funkci první místopředsedkyně bude obhajovat místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Má podporu z deseti krajů.

„Pro ODS byly komunální volby důležité vždy. Komunální politika byla pro nás silný základ, a proto chceme posílit naše pozice a vrátit se na radnice, které jsme bohužel v minulosti ztratili,“ popisuje pro Radiožurnál Alexandra Udženija.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Komentátor Českého rozhlasu Thomas Kulidakis ale říká, že v komunálních volbách záleží spíš na osobnostech než na tom, za které strany kandidují.

„V komunálních volbách často ani nerozhoduje stranická příslušnost jako spíše jednotlivé osobnosti. V těchto volbách jsou přece jenom menší okrsky a častěji se stává, že voliči znají kandidáty i z běžného života,“ vysvětluje Kulidakis.

Ve stínu prezidentské volby

Podporu z regionů má také současný místopředseda a poslanec Martin Kupka. Ten informoval o tom, na co by se měli občanští demokraté zaměřit ve sněmovně.

„Chceme přicházet s návrhy zákonů, které zjednoduší daňový systém, zmenší daňovou zátěž lidí a omezí byrokracii. Chceme vybudovat moderní stát, který bude lidem sloužit, ne je vodit za ruku, naopak budeme bránit vytrvalé snaze stát nafukovat a zasahovat lidem do života více, než je nezbytně nutné,“ vyjmenovává Kupka.

'Menšinová vláda má být posledním pokusem.' Občanští demokraté ani lidovci vládu nepodpoří

Číst článek

Na místopředsedu občanských demokratů kandidují s krajskými nominacemi také Miloš Vystrčil a Evžen Tošenovský. Nově se chtějí do vedení strany dostat poslanci Karel Krejza a Martin Baxa. Nebo Martin Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu.

Kongres ODS se kryje s druhým dnem prvního kola prezidentských voleb. Podle Petra Fialy termín strana vybrala před jejich vyhlášením. Měnit ho pak už nechtěla kvůli organizaci a počtu delegátů, v Ostravě se jich sejde na 540.

Na výsledek kongresu čeká podle svých slov také premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. A to hlavně kvůli jednání o případné podpoře své vlády ve sněmovně. Občanští demokraté ji zatím podpořit odmítají.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme