Kongres ODS rozhodne o nástupci Václava Klause

Třídenní kongres Občanské demokratické strany dnes začal ve Františkových Lázních. Poprvé od vzniku ODS se nebude o funkci lídra ucházet Václav Klaus. O jeho nástupnictví svedou boj Miroslava Němcová, Petr Nečas, Mirek Topolánek a Jan Zahradil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Václav Klaus | Foto: Petr Eret

Občanští demokraté budou volit nové stranické vedení. Delegáti kongresu v neděli rozhodnou o tom, kdo ODS povede po Václavu Klausovi. Dosavadní jediný lídr strany, a to od jejího vzniku před 12 lety, totiž už nebude na svou funkci znovu kandidovat. Právě z tohoto důvodu je kongres vnímán jako přelomový. Klaus se v lednu chce utkat o prezidentský úřad.

Odstupující šéf občanských demokratů v úvodním vystoupení označil nynější kongres za zřejmě nejdůležitější v historii ODS. Delegáty vyzval, aby každopádně zachovali jednotu a nestavěli se vzájemně proti sobě.

Klaus věří, že třídenní zasedání ukáže, že ODS je konstruktivní, ale zásadovou opozicí. Všechny otázky se tu však podle něj nemohou vyřešit. "Ale jejich přesným pojmenováním a kvalitní analýzou bychom měli nastartovat proces, který v celé naší členské základně otevře diskusi a vyvolá aktivitu, která zahájí přípravu vítězného volebního střetu o vládu v této zemi."

Václav Klaus podle očekávání v zahajovacím projevu nejmenoval žádného svého favorita na uvolněnou předsednickou funkci. Apeloval jen na delegáty, aby zvolili silného a kvalitního kandidáta.

O vedení občanských demokratů se ucházejí Miroslava Němcová, Mirek Topolánek a Jan Zahradil. Za favorita je ale považován moravský kandidát a dosavadní stranický místopředseda Petr Nečas.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme