Kongresové centrum je už připravené na summit

Praha se stává nejstřeženějším místem na světě. S blížícím se summitem NATO, na který se sjedou světové politické špičky, se zpřísňují bezpečnostní opatření. Policie očekává, že do metropole dorazí až 10 tisíc odpůrců Severoatlantické aliance. Například vězeňská služba kvůli tomu zastavuje veškerou eskortní činnost na území celé republiky. Zákaz trvá do pátku. V době summitu se navíc nebudou konat procesy, ve kterých figurují vazebně stíhaní. A jak vypadá místo vrcholné schůzky aliance a jeho nejbližší okolí dnes?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha | Foto: Jan Rosenauer

Přípravy v Kongresovém centru vrcholí. Dokončují se prostory pro jednotlivé delegace a také zázemí pro novináře. "Už je to úplná a konečná fáze, poněvadž tiskové středisko, což je přízemí a suterén Kongresového centra, se otvírá zítra ráno, připomíná Helena Bambasová z hlavní kanceláře summitu. V Kongresovém centru bude pracovat sto rozhlasových a televizních štábů a několik tisíc píšících novinářů. "Vybudovali jsme tiskové středisko pro tři tisíce novinářů a vybudovali jsme delegátskou část asi pro 2 tisíce delegátů z 46 zemí."

Kongresové centrum už je bedlivě střeženo, každý, kdo do areálu přichází, je zkontrolován. V dalších dnech se bezpečnostní zóna rozšíří také na okolní ulice a stanice metra, kterou se bude jen projíždět.

Pražské Kongresové centrum uzavřelo proti případnému riziku teroristického útoku rovnou dvě pojistky - Radiožurnálu to potvrdil jeho mluvčí František Kostlán. "První se týká nekonání summitu a druhá pojistka se týká třetích osob, to znamená, kdyby se tady někomu něco stalo, a majetku. Při nekonání summitu jsme pojištěni na 30 miliónů korun, zaplatíme za to 2 a půl miliónui. Když to dobře dopadne, nic se nestane, tak nám pojišťovny asi třetinu této částky vrátí. Ostatní údaje o pojištění nezveřejňujeme."

Pojištěni jsou také policisté a to proti škodám, které způsobí při výkonu svého zaměstnání. Podle Ludmily Livancové z policejního prezidia se policisté samozřejmě mohou nechat pojistit i proti úrazům. "Policisté mohou využít takzvaných hromadných pojištění, která jsou sjednávána mezi pojišťovnami a Policií ČR prostřednictvím nezávislého Odborového svazu Policie ČR. Byla-li policistovi způsobena při výkonu služby či v přímé souvislosti s ní škoda, odpovídá mu za ni policie."

Včera do Prahy dorazilo na 6 tisíc mužů zákona z celé republiky, aby svým kolegům během summitu pomohli zajišťovat bezpečnost. Už dnes večer začnou naplno posilovat hlídky v ulicích. Pokud by byl v některých místech policistů nedostatek, nahradí je v ulicích města vojáci a studenti střední policejní školy v Holešově na Zlínsku.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme