Kongresové centrum v Praze by měl oddlužit stát, navrhuje vláda

Vláda v demisi projedná možnost, že by stát oddlužil Kongresové centrum v Praze, které teď vlastní město. Dluh je přes jeden a půl miliardy korun. Návrh pomoci Kongresovému centru měl na programu několikrát i bývalý kabinet premiéra Petra Nečase, ale nestihl projednávání dokončit. Pražští radní se tak domluvili se současným ministrem financí Janem Fischerem, že materiál předloží znovu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

Peníze si pražský magistrát jako jediný vlastník Kongresového centra půjčil v roce 2000 na rekonstrukci centra před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

„Tím vznikl dluh, který je dneska asi jedna a půl miliardy korun," shrnuje problém radní pro kulturu a náměstek pražského primátora z TOP 09 Václav Novotný a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chce vláda naložit se zadluženým kongresovým centrem, zjišťovala Jana Čermáková

„Kongresové centrum celé roky splácí dluh, ale fakticky pro samé splácení není schopno se rozvíjet a investovat do svého rozvoje. Takže dnes máme Kongresové centrum s dluhem a navíc ještě technologicky zaostalé.“

Novotný věří, že vláda návrh na oddlužení podpoří. Podle generálního ředitele Kongresového centra Michala Kárníka má centrum i nezanedbatelný finanční přínos. Například z akcí, které centrum hostilo v roce 2011, šlo do veřejných rozpočtů zhruba 460 milionů korun.

Pokud by centrum přestalo fungovat, velké kongresy by podle Kárníka nebylo v Česku kde pořádat. Konaly by se tak nejspíš v zahraničí.

„Kdyby Kongresové centrum zaniklo, přijde stát o 360 milionů korun každý rok. Možná někdy víc, možná někdy trošičku míň. Ale o tuto částku by veřejné rozpočty přišly," vysvětluje Michal Kárník a dodává:

„Většina z toho jde samozřejmě do státního rozpočtu, čili stát je jakoby největším příjemcem a benefitem na akcích, které v Kongresovém centru probíhají.“

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

Po dohodě s magistrátem tedy vicepremiér a ministr financí v demisi Jan Fischer navrhne vládě Kongresové centrum oddlužit. Praha by se zavázala, že bude investovat do modernizace budovy, stát by získal v Kongresovém centru většinový podíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl radní pro kulturu a náměstek pražského primátora Václav Novotný z TOP 09.

„S ohledem na to se příslušně budou skládat orgány společnosti, stát bude mít pozici místopředsedy představenstva a předsedu a většinu v dozorčí radě," přibližuje plány Jan Fischer.

Ten věří, že podporu najde i u ostatních ministrů. Jiná cesta, jak Kongresové centrum zachránit, totiž podle něj není.

Kde stát peníze vezme, Václav Novotný neví: „Vím jen, že je to položka zahrnutá do rozpočtu příštího roku, protože stát za obligace od začátku ručí. Tudíž se splátkou v roce 2014 musí počítat.“

Jana Čermáková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme