Konina s analgetikem měla doklady v pořádku, tvrdí ostravský řezník

Majitel řeznictví v Ostravě, kde se našlo závadné koňské maso, tvrdí, že nepochybil. V zásilce z Polska objevila veterinární správa lék, který se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě. Část tohoto zboží se zřejmě už podařilo prodat zákazníkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Majitel řeznictví v Moravské Ostravě a Přívoze sám říká, že jde o jeho prodejnu, ale jméno zveřejnit nechce. Tvrdí, že neudělal žádnou chybu.

„Maso bylo řádně zakoupeno, s řádnými doklady. Žádný z řezníků nemůže poznat, jestli v tom něco je.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Po podrobnostech aféry se závadným koňským masem pátral reportér Martin Knitl. Ptal se také Ostravanů, zda se zajímají o to, co v řeznictví kupují

Smiřuje se s tím, že možná zaplatí pokutu, ale tu chce potom vymáhat na polské straně.

Jeho prodejna je známá a zavedená i díky nabídce výsekového masa. A to koňské nabízí dlouhá léta včetně zboží z Polska. Problém ale asi nebude v řezníkovi, naznačil Severin Kaděrka z Krajské veterinární správy v Ostravě.

„Pravděpodobně se jedná o pochybení příslušného veterinárního lékaře, který toho koně léčil a nezaznamenal tuto skutečnost do pasu toho koně,“ říká Kaděrka.

Polské maso obsahovalo koňské analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k jídlu. Jde o tišící lék proti bolesti, který se používá především u dostihových koní.

Lék negativně působí na krvetvorbu. Jednorázové užití by ale podle veterinářů člověka ohrozit nemělo.

Skandál s koninou vypukl v polovině ledna ve Velké Británii a Irsku. Byl vyvolaný záměnou hovězího masa za koňské. Postupně zasáhl víc než deset evropských zemí. Následně se objevila podezření, že koňské maso může pocházet i z koní léčených fenylbutazonem.

Igor Maňour, Martin Knitl, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme