Konkursní správkyně Plzeňské banky chtěla převést peníze do Švýcarska

Konkurzní správkyně Plzeňské banky Luďa Šabatová prý chtěla odeslat na svůj soukromý účet do Švýcarska 750 milionů korun. Transakci nahlásila jako podezřelou Komerční banka, u níž jsou peníze zkrachovalého finančního ústavu uloženy. Policie převod zastavila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Na velmi podezřelou transakci upozornil zástupce věřitelů Plzeňské banky Pavel Trnka, který je jako zástupce Fondu pojištění vkladů členem věřitelského výboru banky.

Trnka také informaci o převodu peněz na soukromý účet potvrdil Plzeňskému deníku. "Za nebezpečnou považuji každou transakci do zahraničí. Navíc, když jsou takové převody bez součinnosti se soudem a věřitelským výborem, vždycky to bývá zvláštní, nestandardní," řekl listu.

Bankovní experty zpráva o snaze převést 700 milionů korun do Švýcarska přinejmenším zaskočila. Podle nich je možné, že správkyně chtěla vydělat na rozdílu v úrokových sazbách, které jsou ve Švýcarsku vyšší. To tvrdí také Luďa Šabatová.

Podle konkurzní správkyně by uložení peněz ve Švýcarsku přineslo každý rok přibližně o osm milionů korun vyšší zhodnocení. Drobní střadatelé, kterým schází doplatit z konkurzu ještě deset procent dlužných vkladů, by tak prý z peněz na účtu konkurzní podstaty dostali zpět zřejmě všechny své peníze.

Převod peněz na konto zřízené Plzeňskou bankou, nikoliv na soukromé konto správkyně, měl být podle Šabatové dohodnut se švýcarským finančním ústavem příští týden. O převodu prý byl informován soudce, finanční policie, Fond pojištění vkladů i věřitelský výbor.

Plzeňská banka je v konkurzu od dubna 2003. Její aktiva se odhadují na 1,25 miliardy korun, pohledávky dosahují 2,33 miliardy. Drobní střadatelé dostali většinu peněz zpět díky pojištění vkladů. Firmy se musely přihlásit do konkurzu. Šabatová už byla správkyní Masokombinátu Klatovy a Mlékárny Stříbro.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme