Konkurzní soudce Jiří Berka je oficiálně bez viny. Soud potvrdil jeho amnestii

Budějovický krajský soud v plném rozsahu amnestoval konkurzního soudce Jiřího Berku. Čelil stíhání kvůli tomu, že na základě zfalšovaných dokladů posílal firmy do konkurzu. Jako ušlou mzdu by mohl od státu dostat pět milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Berka (archivní foto z roku 2007)

Jiří Berka (archivní foto z roku 2007) | Zdroj: ČTK

Soud ho už dříve Jiřího Berku nepravomocně potrestal devítiletým vězením. Prezidentskou amnestií se mu ale celý trest maže a řízení se zastavuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Jiřího Berky sleduje reportér Martin Drtina

Radiožurnálu to potvrdil předseda senátu Zdeněk Kučera:

„Máme za to, že trestná činnost obžalovaného doktora Jiřího Berky celá podléhá amnestii prezidenta republiky. Trestní řízení proti obžalovanému Jiřímu Berkovi bylo v plném rozsahu zastaveno.“

Kauza skupiny kolem někdejšího ústeckého soudce Jiřího Berky se táhla od roku 2003. Byl podezřelý, že ve spolupráci s dalšími osobami poslal na základě údajně zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem, čímž podle žalobce způsobil škodu 264 milionů korun. Kromě své spletitosti byla kauza výjimečná tím, že šlo o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení. Dnes soud na základě prezidentské amnestie zastavil Berkovo stíhání.
Pramen: ČTK

Rozhodnutí o tom ale zatím není pravomocné. Státní zástupce si proti němu může podat stížnost.

Stížnost není všemocná

Šéf žalobců Pavel Zeman ale v rozhovoru pro Radiožurnál poukázal na to, že ani tato stížnost není všemocná:

„Tady musím upozornit na jednu věc. Nezjednodušujme to tak, že státní zástupce v podobě práva stížnosti má možnost zvrátit amnestijní rozhodnutí prezidenta republiky. Nemá! Pouze v případě, kdyby došel k jinému závěru než soud a myslel si, že amnestijní rozhodnutí na ten konkrétní případ nedopadá, zatímco soud si myslí opak, tak může podat stížnost a rozhoduje nadřízený soud.“

Cesta zpět k taláru je otevřena

S největší pravděpodobností tak případ skutečně skončí tak, že Jiří Berka bude mít čistý rejstřík, dostane pětimilionové odškodné a bude moci znovu obléct soudcovský talár.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ozvěny dnes Radiožurnálu se případu soudce Berky věnovaly s reportérem MF Dnes Jankem Kroupou a viceprezidentem Soudcovské unie Tomášem Novosadem

Soudcovské unii by nezbylo, než takové rozhodnutí bez výhrad přijmout, upozornil její viceprezident Tomáš Novosad.

„Došlo zde z důvodů, které vůbec nejsou v naší moci, k tomu, že trestní stíhání pana doktora Berky bylo zastaveno, čili pokud toto rozhodnutí nabyde právní moci, je na něj pohlíženo jako na nevinného člověka a to je celé, co se s tím dá v této fázi dělat a co se k tomu dá říci,“ řekl.

Berkovi společníci jsou na tom hůř. U nich se amnestie týká jenom části skutků a trestní stíhání tak u nich pokračuje. Jde například o spoluobžalovaného Vladislava Větrovce.

Konkurzní gang měl státu způsobit škodu čtvrt miliardy korun, dalších 200 milionů se podle obžaloby pachatelé pokoušeli z firem odčerpat. Nechávali si proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce.

Při formulaci amnestie prý Klaus na konkrétní případy nemyslel

Číst článek

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme