Konopí bude v lékárnách, kvůli ceně se ale k nemocným nemusí vůbec dostat

Už letos by se mohli pacienti dočkat léčebného konopí na předpis. Zákon schválil Senát a teď se k němu vyjádří prezident. Průlomová norma má ale háček, který nemocné nepotěší. Léky si budou muset koupit, protože pojišťovny zatím odmítají takové preparáty hradit. Podle kritiků tak mnohým pacientům nezbude zase nic jiného než si konopí obstarávat nelegální cestou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku | Foto: Karel Chlumec

Zdeněk Majzlík nemá na vybranou. Jeho dcera vážně nemocná roztroušenou sklerózou spotřebuje takové množství konopí, které si nebude moci v lékárně koupit.

„Celoroční dávka, kterou jsme si vypěstovali sami, nás stála 300 korun, když nepočítám práci. Otevřeně říkám, že pokud nás to bude stát 300 korun měsíčně, tak ano, přestávám pěstovat a budeme si chodit do lékárny. Pokud to bude stát víc, nebudeme si do lékárny chodit,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marihuana bude brzy legální lék. Tématu se věnoval reportér Ľubomír Smatana

Dekriminalizace uživatelů, kteří potřebují konopí pro léčebné účely, přitom byla jedním z hlavních důvodů vzniku zákona.

Cena musí být totiž nižší než na černém trhu, zdůrazňuje Michal Jakeš, který chce požádat o licenci na pěstování konopí.

„Myslím si, že cena léčivého konopí, které bude dostupné v lékárnách, by neměla přesahovat 150 korun za jeden gram,“ míní.

Marihuana zřejmě bude legální lék. Chybí jen podpis prezidenta

Číst článek

I to je ale pro nemocné hodně peněz. Proto se čeká na reakci pojišťoven. Ty ale dodnes neproplácejí ani konopný lék Sativex, jediný v lékárnách, který potlačuje příznaky roztroušené sklerózy.

„Průměrná dávka Sativexu je osm vstřiků na den, takže na měsíc by dávka vyšla na deset tisíc a ročně 120 tisíc. Proto to pojišťovna není ochotná hradit,“ vysvětluje neuroložka Iveta Nováková.

Na tahu jsou pojišťovny

V Senátu sledoval schvalování zákona i jeho odborný spoluautor, adiktolog z Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zábranský. Ten se také podílel na petici Konopí je lék, kterou podepsalo 50 tisíc lidí. Touto silou chce tlačit i na pojišťovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adiktolog Tomáš Zábranský v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„V okamžiku, kdy zákon vstoupí v platnost, my jako výbor petice za léčebné konopí se budeme snažit dosáhnout plné úhrady minimálně pro diagnózy, které jsou zneschopňující, nesou s sebou invaliditu a minimální příjem a přitom jsou indikované,“ potvrzuje Zábranský.

Náklady na měsíc léčby bez účasti pojišťovny odhaduje od jednoho do deseti tisíc korun podle závažnosti diagnózy. „V krajním případě by to nemocné osobě zhltlo celý důchod, a to je nemožné,“ podotkl adiktolog.

Tento rok se tedy i po případném podpisu prezidenta pro pacienty mnoho nezmění. Buď si koupí drahý lék, nebo budou pěstováním pro vlastní potřebu porušovat zákony, a tím pádem riskovat až vězení.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme