Legalizace konopí? ‚Experimenty nejsou namístě,‘ varuje šéf Národní protidrogové centrály Frydrych

Konopí si alespoň jednou vyzkoušelo 37 procent Čechů ve věku 15 až 16 let. To je rekord ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Alespoň to říkají údaje průzkumu Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost. Proč je mezi mladými v Česku konopí tak rozšířeno? A pomohla by legalizace? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

20 minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Česká protidrogová politika je postavená na medicínském základě, a zejména v otázce konopných drog tady nepanuje úplně velká shoda,“ vysvětluje Frydrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Národní protidrogové centrály Jakubem Frydrychem o tom, proč je mezi mladými lidmi v Česku tak rozšířené konopí.

V Rakousku, Německu, Slovensku nebo Polsku je držení jakéhokoliv množství zákonem zakázané drogy trestným činem. Česká republika vykročila jinou cestou. Česká republika patří ve vztahu k uživatelům drog mezi nejliberálnější země v Evropě,“ popisuje ředitel Národní protidrogové centrály.

„Poměrně dlouhou dobu existuje legislativa, která zná přestupkové jednání, které spočívá v držení jakéhosi menšího množství drogy, které je definováno jak množstvím, tak obsahem účinné látky,“ právě tím se podle Frydrycha odlišujeme od sousedních zemí.

Druhým faktorem je podle něj všudypřítomná bagatelizace zdravotních rizik spojených s vysokofrekvenčním užíváním konopí s vysokou potencí THC.

Podle některých názorů by dekriminalizace vedla k tomu, že by konopí ztratilo atraktivitu spojenou se zakázaným ovocem. „Nevím, jestli je namístě dělat sociální experimenty s látkami, které mají prokazatelné zdravotní riziko,“ vyzdvihuje.

Poukazuje také na česká i evropská zdravotní data v souvislosti se žádostmi o léčbu. „Jsou to věci, se kterými se experimentovat nedá,“ uzavírá.

Jan Moláček, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme