Konopí pro lékařské účely se bude možná pěstovat i v Česku

Česko je opět o trochu blíž legalizaci marihuany pro léčebné účely. Společný tým vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky se dnes sešel v Praze a výstupem z jednání je, že konopí pro léčebné účely bude moci být pěstováno i v České republice. Bude to ale za přísných podmínek, firmy budou muset o povolení žádat a vše bude kontrolováno státem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

To, že podmínky pro pěstování budou přísné, potvrdil i Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

„Když se vyskytne nějaký subjekt, který bude schopen splnit celý ten set poměrně složitých podmínek, jak distribuovat léčivo do farmaceutické sítě, bude mít k dispozici celý set pravidel. Jestli je někdo dokáže splnit, je další otázka v řadě,“ uvedl Tomáš Zábranský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Zbyněk Zykmund mluví o lécích z konopí v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Kromě dovozu konopných léčiv ze zahraničí by tak pacienti měli další možnost, jak se k lékům dostat. Nepovolené pěstování konopí bude naopak zakázáno a přísně postihováno.

Pracovní skupina, kterou tvoří odborníci z řad lékařů, farmaceutů, ministerstva zdravotnictví, ministerstva spravedlnosti, ale také kriminalisté a experti na drogy pod vedením děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy slíbila do konce listopadu připravit změny zákonů a prováděcích vyhlášek.

Po dalším jednání skupiny 12. prosince by měl být vypracován soubor konkrétních opatření. Tato opatření by měla být předložena premiérovi a předsedkyni poslanecké sněmovny.

Zákony pak projdou standardním legislativním procesem a pokud vše půjde hladce, v polovině roku 2012 by prý mohlo být pěstování konopí pro léčebné účely legalizováno.

„Nejčastěji se jedná o léčbu chronické a úporné bolesti. Která je vyvolána celou řadu příčin. Dále to může být použito v kožním lékařství ve formě mastí, u některých křečovitých diagnóz v oboru neurologie. Mohou to být i některé stavy u pacientů nemocných AIDS,“ vysvětluje Tomáš Zima, při jakých diagnózách konopí pomáhá.

Hanka Shánělová, Zbyněk Zykmund, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme