Poslanci neschválili program jednání o balíčku úspor. Ve Sněmovně nejspíš zůstanou do ranních hodin

Poslance zřejmě čeká další pozdně noční jednání. Schůze se zatím nikam neposunula. Zákonodárci se ještě nedostali ani k hlasování o programu schůze. Projednávat měli hlavně úpravy vládního návrhu úspor, takzvaném konsolidačního balíčku. Opozice se snaží schválení co nejvíc oddálit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci opozice v Poslanecké sněmovně.

Poslance zřejmě čeká pozdně noční jednání o konsolidačním balíčku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci si na návrh vládních stran odsouhlasili, že mohou jednat i po půlnoci.

Vzápětí byl na více než šest hodin u řečnického pultu předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Mluvil například o nedostatku léků, o obsazování Ústavního soudu anebo o kauzách spojených s vládní koalicí. Poté jej vystřídal šéf SPD Tomio Okamura.

Koalice bojuje proti mé firmě, řekl Babiš o Agrofertu. Konec KSČM ve Sněmovně je podle něj zásluha ANO

Číst článek

Samotné jednání o úpravách úsporného balíčku se v úterý večer nezačne. Jisté ani není, jestli si budou poslanci v úterý v noci moct alespoň odpočinout. Žádná dohoda mezi koalicí a opozicí o noční pauze zatím není.

Dokud se neschválí program schůze, bude se dál jednat, jak potvrdily Českému rozhlasu poslankyně z obou táborů. Sněmovní schůze se tak může přehoupnout i přes půlnoc.

Pozměňovací návrhy

Vládní konsolidační balíček je ve druhém čtení. Poslanci k němu tak můžou předkládat pozměňovací návrhy. Každý z nich má právo svůj návrh obhájit a snaží se pro něj ostatní přesvědčit, což zabere i desítky minut.

Pozměňovacích návrhů je několik desítek. ANO avizovalo, že jich má připravených přes třicet. Dvojnásobný počet zřejmě nakonec předloží i SPD.

Vládní balíček je neopravitelný, říká Schillerová. Druhé kolo poslaneckých debat může trvat celý týden

Číst článek

Předseda Tomio Okamura řekl, že některé úpravy museli jeho poslanci přepracovat na poslední chvíli kvůli tomu, že vládní koalice má nachystaný jeden komplexní pozměňovací návrh.

„Pozměňovacích návrhů máme přes šedesát, protože jsme je museli modifikovat na ten komplexní pozměňovací vládní návrh. Oni se vzájemně nemohli dohodnout a celé to do značné míry překopali,“ kritizoval Okamura.

„My budeme trpělivě poslouchat a rozhodneme se, zda ty argumenty, které zazněly, jsou natolik relevantní, abychom je případně podpořili nebo ne,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Odhaduje také, že o konkrétních úpravách by se mohlo jednat už zítra.

Vládní konsolidační balíček mění sazby DPH a upravuje některé daňové úlevy nebo dotace. Jen za příští rok má podle vlády snížit schodek státního rozpočtu skoro o 98 miliard korun.

Kateřina Součková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme