Poslanci se zatím ke konsolidačnímu balíčku nedostali. Opozice dál navrhuje změny programu

Sněmovna dál jedná o programu své schůze, na který chce koalice zařadit konsolidační balíček. Opoziční poslanci ale pokračují v navrhování změn programu. Sněmovna se ke schvalování programu schůze nedostala ani po zhruba 21 hodinách od zahájení jednání v úterý odpoledne. Debaty dosud zabraly asi 14 hodin čistého času.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:21 6. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny ČR

Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny ČR | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Řečniště zatím opanovali opoziční řečníci, kteří přednášeli své návrhy na úpravu programu schůze. Z řečníků s přednostním právem se ve středu přihlásili ke změnám programu schůze Klára Dostálová a Karel Havlíček (oba ANO).

Zadlužení je obrovské, vadí nový rozpočet ekonomce. Má 10 tipů k nastartování růstu

Číst článek

Dostálová se zaměřila na čerpání evropských fondů. V úvodu uvedla, že bude mluvit pomalu a srozumitelně, protože „někteří naši poslanečtí kolegové v tom mají trošičku hokej“ a na sociální sítě píšou nepřesnosti.

Havlíček se pak obšírně opřel do hospodářské politiky vlády, je podle něho „otloukánkem“. Mimo jiné uvedl, že premiér Petr Fiala (ODS) mluvil jako „kovaný komunista“, když se nedávno pozastavoval nad mírou zisku zemědělských podnikatelů.

Zároveň navrhl zařadit do programu hned čtyři nové body k dotacím, cenám energií a k financování ministerstva dopravy a výzkumu.

Sněmovní debata se pak přiostřila, když ministryně obrany Jana Černochová (ODS) reagovala na kritiku poslance Pavla Růžičky z ANO. Ten měl výhrady k plánovanému pořízení amerických vojenských letounů F-35. Mimo jiné ho vyzývala k tomu, aby přestal šířit „dezinformace a lži“. Sněmovní projednání možného nákupu těchto strojů navrhovali v úterý i další opoziční poslanci.

Dlouhé jednání

Sněmovní jednání začalo v úterý ve 14.00 a první jednací den poslanci ukončili po dohodě lídrů klubů dnes v 2.00, byť koalice prosadila hned v úvodu možnost nepřetržitého jednání až do dnešního rána.

V úterý vyplnily většinu času několikahodinové projevy opozičních předáků Andreje Babiše (ANO) a Tomio Okamura (SPD). Babiš obsadil řečniště i ve středu dopoledne.

Výborný prosazuje jednotnou evropskou daň na tiché víno. Nechce zvýhodňovat české výrobce

Číst článek

Opoziční poslanci dosud navrhli k přednostnímu projednání kolem pěti desítek témat. Chtějí doplnit pořad jednání například o body související se situací ve zdravotnictví nebo na pracovních úřadech. Zazněly i návrhy týkající se situace ukrajinských občanů v Česku, kteří ve své domovské zemi podléhají branné povinnosti.

Expremiér Andrej Babiš z ANO, který mluvil asi šest hodin, navrhoval, aby Sněmovna přednostně před konsolidačním balíčkem projednala hospodářskou politiku kabinetu nebo odvolání Vlastimila Válka (TOP 09) z funkce ministra zdravotnictví kvůli nedostatku léků.

Koalice se chce naproti tomu zabývat jako prvním bodem schůze konsolidačním balíčkem, který má vládě pomoci vylepšit stav veřejných rozpočtů přinejmenším o desítky miliard korun. Opozice ho kritizuje. Vládní předloha je v dolní komoře před druhým čtením.

O všech návrzích i o programu jako celku rozhodne Sněmovna hlasováním. Teprve poté se budou moci poslanci věnovat balíčku a přednášet k němu své návrhy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme