Jednání o konsolidačním balíčku se posunula. ‚Myslím, že už jsme téměř před finále,‘ řekl Jurečka

Jednání o vládním balíčku ke konsolidaci veřejných financí se blíží ke konci, stále ale zůstávají sporné body. Po více než šestihodinovém jednání to po půlnoci řekli zástupci koalice. Dohodu očekávají brzy, konkrétní termín ale nechtěli sdělit. Jednání podle nich budou pokračovat i ve středu, kdy se schází kabinet na pravidelném zasedání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády ČR

„To, že se shodnout musíme, je evidentní,“ řekl Jurečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Myslím, že jsme se za těch skoro sedm hodin posunuli, abychom tu shodu dokázali najít, abychom ji byli schopni také v nejbližších dnech představit veřejnosti. Myslím, že už jsme téměř před finále,“ řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ve středu na jednání vlády se podle něj povede debata o výsledcích koaliční schůzky.

Michálek: Rozpočtová situace je neudržitelná. Dotace budeme muset škrtat ve všech oblastech

Číst článek

„Významně jsme se posunuli, blížíme se shodě, kterou v příštích hodinách nepochybně potvrdíme,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„To, že se shodnout musíme, je evidentní,“ řekl Jurečka. U hlavních problematických věcí se podle něj koaličním stranám podařilo dohodu najít, část sporných otázek ale zůstává otevřená.

Výsledek podle Jurečky vláda oznámí brzy, o přesném termínu ale mluvit nechtěl. Podle něj je zásadní co nejdřív zveřejnit, jaká úsporná opatření vláda přijme na výdajové straně rozpočtu, jak upraví daně a jakou podobu bude mít důchodová reforma.

Vláda ohlásila návrat původní výše spotřební daně z nafty. Zvedne se tak o 1,5 koruny za litr

Číst článek

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) bude ve středu dopoledne informovat o přípravách konsolidačního balíčku prezidenta Petra Pavla. Podle Jurečky bude mít jeho vládní kolega co představit, přestože zatím dohoda není uzavřena.

„To, s čím tam (Stanjura) půjde, je dobrý krok pro Českou republiku, bude to věc, co přináší dlouhodobou stabilitu z pohledu rozpočtu, zároveň jsme se snažili dobře vyvažovat všechny dopady,“ řekl.

Vláda chce podle dřívějších vyjádření Stanjury snížit strukturální deficit rozpočtu, tedy výsledek hospodaření očištěný o vliv hospodářského cyklu, nejméně o 70 miliard korun. Odpovídá to jednomu procentu hrubého domácího produktu (HDP). Loni byl strukturální deficit 2,6 procenta HDP, podle některých ekonomů je to dlouhodobě neudržitelná hodnota.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme