Vláda schválila konsolidační balíček beze změn. Sněmovna se jím bude zabývat v červenci

Vláda ve středu schválila balíček ke konsolidaci veřejných financí. Udělala v něm jen legislativnětechnické změny, k věcným přistoupí při projednávání ve Sněmovně, pokud se na nich koalice dohodne. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Součástí balíčku podle něj zůstala i novela zákona o hazardních hrách, proti které se vymezovali vládní lidovci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové vlády Petra Fialy na tiskové konferenci Česko ve formě

Vláda ve středu schválila balíček ke konsolidaci veřejných financí, včetně připojené novely zákona o hazardních hrách | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Konsolidační balíček obsahuje opatření, která vyžadují legislativní změny. Jeho součástí tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace v objemu 150,7 miliardy korun za dva roky.

Vláda chce příští rok snížit schodek rozpočtu na 270 miliard korun, říká ministr Dvořák

Číst článek

„Jsme si vědomi, že úspory a zvyšování příjmů státu jsou nepříjemné, bolí. Ale jsme si jisti že to je přijatelná cena za budoucí prosperitu,“ řekl Fiala. Balíček podle něj zjednoduší daňový systém a zastaví neúnosné zadlužování země. Součástí balíčku zůstala novela zákona o hazardních hrách.

Podle Fialy je to nutné, aby bylo možné zvýšit poplatky za hazardní hry, jak s tím počítá konsolidační balíček. Spojení obou novel přitom kritizovali lidovci. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) během jednání vlády uvedl, že lidovci při projednávání zákona ve Sněmovně navrhnou úpravu této novely.

Hnutí STAN uvedlo, že jeho ministři podpořili balíček v původní podobě, ve Sněmovně jsou připraveni jednat o technických úpravách. Zmínili například požadavek samospráv, aby výnos daně z nemovitosti nadále zůstával pouze příjmem obcí.

„Tomuto návrhu se nebráníme, jedním dechem ale dodáváme, že je pro nás zásadní dodržení celkové výše konsolidace, tedy bezmála 150 miliard korun, o které ve shodě s ekonomy usilujeme od začátku přípravy konsolidačního balíčku,“ uvedlo hnutí.

Poplatí měsíční výdaje a jsou na nule. Z krize vychází nejhůře chudší rodiny s dětmi, jejich počet roste

Číst článek

Tiskové konference po jednání vlády se nezúčastnil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který balíček předkládal. Z fotografie zveřejněné na twitteru vyplývá, že byl ve večerních hodinách na představení Letních shakespearovských slavností. Fiala řekl, že projednávání bodů, které předložilo ministerstvo financí, se Stanjura účastnil, na zbytku jednání kabinetu ho zastoupil náměstek.

Konsolidační balíček mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent snížené sazby DPH, které nyní činí deset a 15 procent a mění rozložení některých položek v sazbách DPH. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší řadu daňových výjimek, mimo jiné slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Zavádí rovněž nový státní koeficient u daně z nemovitosti.

Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření. Ministři ve středu před jednáním vlády nevyloučili to, že některé části balíčku se ještě budou měnit při projednávání ve Sněmovně, pokud na tom bude v koalici shoda.

Vládní poslanci by v takovém případě podali komplexní pozměňovací návrh ve druhém čtení. Sněmovna by se měla konsolidačním balíčkem začít zabývat na červencové schůzi. Vláda chce dokončit legislativní proces do konce roku, aby balíček mohl začít platit v příštím roce. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme