Kontakty šéfa GIBS se stíhaným detektivem? Nepochopitelné, kritizuje Babiš. Skandalizace, brání ho Chovanec

Podezřelé, snižuje to jeho důvěryhodnost a měl by to vysvětlit, říkají ke kontaktům ředitele policejní inspekce Michala Murína s obviněnými v kauze Bereta oslovení politici a experti. Část z nich v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nechtěla věc komentovat a ministr vnitra Milan Chovanec se za šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů postavil, někteří nereagovali vůbec.

Tento článek je více než rok starý.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Milan Chovanec (fotokoláž)

Andrej Babiš a Milan Chovanec (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas

Murína kvůli kauze úniků informací Bereta vyslýchali policisté, jak informoval server iROZHLAS.cz. Důstojník uvedl, že se stýkal s Igorem Gáboríkem, jehož policie stíhá kvůli obchodování s utajovanými informacemi. Gáborík ho opakovaně navštívil doma. "Najednou se ukázal před vrátky. Bylo to jako náhodné setkání. Ptal se, jak se mám, jak mi roste tráva, kolik budu mít třešní. Nechápal jsem smysl a důvod jeho návštěv. Jelikož jsem slušně vychovaný, prohodil jsem s ním pár společenských témat," řekl k tomu Murín.

Podle svých slov se ale bavil i se žalobkyní Dagmar Máchovou, která podle policie Gáboríkovi informace vynášela. "Nikdy jsme se nenavštěvovali, pouze jsme se bavili o pracovních věcech, ale později, jak jsem dělal vyšetřovatele, tak i o mimopracovních," popsal Murín. Vyslýchající pak obvinil z toho, že se ho snaží do případu zatáhnout a na závěr pohrozil vyšetřováním úniků. Při příchodu k výslechu na něj totiž čekal redaktor České televize, která pak o něm informovala.

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Server iROZHLAS.cz zajímalo, zda podobné kontakty takto vysoce postaveného důstojníka v čele inspekce vyšetřující bezpečnostní složky nemohou ohrozit jeho důvěryhodnost a zda by je neměl minimálně vysvětlit. Oslovil proto poslance z komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a z Výboru pro bezpečnost, ale také Murínova nadřízeného, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ten ale komentář odmítl. "Nebudeme se vyjadřovat k otázkám týkajícím se aktuálně prošetřovaných kauz," vzkázal prostřednictvím mluvčího Martina Ayrera.

Andrej Babiš (vicepremiér, ministr financí, ANO)
Nechápu jak se šéf GIBSu mohl potkávat s lidmi, kteří účelově stíhali podnikatele, připravili je o majetek (Sitta, Neograph) (Máchová kauzu papírny Neograph, v níž čelili obžalobě z tunelování podniku Vladimír Sitta st. a ml., dozorovala. Soud oba v únoru zprostil obžaloby. Sitta mladší svědčí proti lobbistovi Ivo Rittigovi v takzvané kauze jízdenek) a spolupracovali s pražskými kmotry. Je to pro mě nepochopitelné, ale za výběr šéfa GIBSu je odpovědná ČSSD je to její nominant. Pro mě už tenhle fakt snižuje jeho důvěryhodnost. Na mě to nepůsobí vůbec dobře.

GIBS aktuálně

Aktuální situaci kolem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a možného konce jejího dosavadního šéfa Michala Murína můžete sledovat ZDE.

Milan Chovanec (ministr vnitra, ČSSD)
Já takové informace nemám, protože nemám přístup do živých spisů. Vy jste si toto nelegální know-how zřejmě přinesl z LN, jež patří do impéria Andreje Babiše. Na celé věci vidím jako nejzajímavější právě tyto cílené a selektivní úniky do médií, jež mají za zřejmý cíl poškodit konkrétní osoby. Jak jinak lze vysvětlit fakt, že máte takové informace a že váš jiný kolega čeká před budovou, kde probíhá výslech a pak obratem zveřejňuje jeho obsah (o výslechu jako první informovala Česká televize). Pokud je vůbec pravda, co bez uvedení zdroje zveřejňujete, pak pan Murín na všechny otázky odpověděl, z ničeho obviněný není a naopak sám čelí i vašim prostřednictvím pokusům o osobní skandalizaci. Toto není ani normální ani legální.

(není pravda, že by server iROZHLAS.cz informaci publikoval bez zdroje, vycházel z policejního protokolu, s nímž se seznámil, pozn. red.)

Jana Lorencová (poslankyně, ANO)
Pokud se potvrdí, že k tomu docházelo, považuji to za hodně rizikovou záležitost a myslím, že v tom případě se objevuje řada dalších otázek, na které bych chtěla znát odpověď. Ty kontakty jsou velmi podezřelé a pan ředitel by je měl důkladně vysvětlit.

Martin Lank (poslanec, Úsvit)

Na základě zatím jen kusých informací nemohu důvěryhodnost pana ředitele relevantně posoudit. Nevím, jakého charakteru měly zmiňované styky být, informace z vyšetřování a výslechů nemám. Pokud je to pravda, vysvětlení by nejspíš ale bylo na místě.

Daniel Korte (poslanec, TOP 09)
Nevím 1) zda to je pravda 2) na jaké úrovni údajné styky probíhaly - činnost GIBS podléhá dozoru státního zastupitelství, tudíž je logické, že se "stýkají". Spíše mě zneklidňuje únik z vyšetřovacího spisu, což je trestný čin, na němž se podílíte.

Obvinění v kauze Bereta

Igor Gáborík - dříve policista, později bývalý detektiv. Podle obvinění využíval svoje kontakty u policie a státního zastupitelství, díky nimž uměl získat tajné informace z vyšetřování, s nimiž pak obchodoval.

Dagmar Máchová - zkušená žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze, odbornice na hospodářskou kriminalitu, u níž se sbíhaly ostře sledované kauzy jako opencard či vyšetřování údajné korupce v Nemocnici Na Homolce. Máchovou vyšetřovatelé viní, že Gáboríkovi za úplatu vynášela informace ze spisů svých kolegů.

Radek Holub - elitní důstojník někdejší protikorupční policie. Gáboríkovi údajně vynášel informace týkající se vyšetřování citlivých případů, například kauzy Nemocnice Na Homolce, na Gáboríkovo přání měl také vytvářet falešné usnesení o vyšetřování elitního pražského advokáta Karla Muzikáře.

Pavel Šíma - středočeský celník, jemuž podle detektivů Gáborík platil za vynášení citlivých informací z celní správy. Detektivové skupinu stíhají ze zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a přijetí úplatku.

Miloslav Janulík (poslanec, ANO)
Vysvětlit jistě!!!

Bronislav Schwarz (poslanec, ANO)
Je to divné

Václav Klučka (poslanec, ČSSD)
Nevím, o jakém výslechu a před kterým vyšetřovacím orgánem mluvíte a především v jaké vyšetřované věci. Nemám o tom žádnou informaci.

Ivan Gabal (poslanec, KDU - ČSL)
Nejsem vyšetřovatel.

Jana Černochová (poslanec, ODS)
Členové stálé komise pro kontrolu GIBS nejsou vyšetřovatelé, takže nemáme přístup do živých spisů a nemáme jiné informace než ty, které se dají přečíst v novinách. Bez znalosti podrobností tedy nepovažuji za férové toto komentovat.

Tomáš Almer (bývalý ředitel Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie)
Na samotném faktu, že se pan Murín zná s obviněnými osobami není nic pozoruhodného. Dlouhá léta byl policistou a známosti mají zřejmě profesní „kořeny". Co pravděpodobně zajímá vyšetřovatele případu Bereta je podstata jeho (eventuálně i dalších osob z jeho okruhu) aktuálních styků s obviněnými. Jeho reakce mi připadají nepřiměřené. Jako dlouholetému policistovi mu musí být jasné, že zájem vyšetřovatelů je legitimní a pochopitelný. Jinými slovy měl s tím počítat.

Pokud se týče neochoty vydat svůj osobní spis, působí to ještě nepřirozeněji. Vzhledem k jeho profesi musí vědět, že obdrží-li od policejního orgánu (v tomto případě NPC) žádost, která splňuje náležitosti podle trestního řádu, nemůže ji jako představený dožádané instituce odmítnout. To, že se týká jeho osobně na věci nic nemění. Osobní spis je součástí evidencí vedených GIBS, nikoli panem Murínem. Požadovat jakési zdůvodnění je nepřípustné a orgány činné v trestním řízení je dožádaným institucím neposkytují nikdy. Celkem logicky. Pokud by požadavek vyšetřovatelů nebyl v souladu s trestním řádem, bylo možné jim jej v tichosti odmítnout s odkazem na jeho neoprávněnost.

Pokud nabyl dojmu, že dochází k úniku informací o úkonech trestního řízení, je jeho povinností uložit svým podřízeným zahájit prověřování zda se někdo z policistů nedopustil trestného činu. Kdyby zjistili, že k trestnému činu došlo, jsou povinni zahájit trestní řízení. Není žádný důvod aby tento postup ostentativně oznamoval policistům NPC před tím. Dokonce je to od něj netaktické a lze to považovat za profesní chybu.

Jeho reakce působí dojmem jakési uražené ješitnosti, která v trestním řízení nemá místo. Měl by se v první řadě zamyslet nad tím zda má dostatek osobní integrity pro svoji funkci. Ostatně jedině on sám má dostatek informací aby to mohl posoudit. Jinak je jmenován vládou a podmínky pro jeho odvolání definuje zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Myslím, že ty naplněny zatím nejsou.

 

Foto: Archív Davida Ondráčky

David Ondráčka (ředitel Transparency International)
Pan Murín se do toho nešikovně zamotává a jeho vysvětlení příliš přesvědčivě nepůsobí. Ale nevidím v této chvíli jasný důkaz, že by byl do kauzy přímo zapojený. Pokud další vyšetřování přinese nové důkazy, může se to změnit a pak by se mohla řešit i jeho pozice v GIBS. Nicméně zajímavý je také aspekt, odkud tedy informace vlastně unikly, pokud ne od orgánů činných v trestním řízení. To by stálo za odpovědi.

Janusz Konieczny (Nadační fond proti korupci)
Vysoce citlivá kauza Bereta dle mého přesvědčení spustila podezřelou reorganizaci policie. Každá osoba figurující v této kauze by měla maximálně spolupracovat s vyšetřovateli, a pokud tak nečiní, pak ztrácí důvěryhodnost. Ředitel GIBS Michal Murín odmítl vyšetřovatelům poskytnout kopie dokumentů, aniž by dle zveřejněných informací Českým rozhlasem měl k tomu jakýkoliv racionální důvod. Michal Murín by měl s vyšetřovateli začít plně spolupracovat a své dřívější kroky vysvětlit, jinak ztrácí důvěryhodnost i celá GIBS.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme