Kontrola financování politických stran je v ČR špatná

Kolem fungování Věcí veřejných (VV) se objevila další nejasnost. Po nařčení Jaroslava Škárky z vnitrostranické korupce přinesla MF Dnes informaci o pochybném obchodu mezi detektivní agenturou ABL, dříve v majetku Víta Bárty, a stavební společností Navatyp. Obchod totiž zařizoval ekonom Věcí veřejných Radim Vysloužil. Podle deníku to naznačuje možné skryté financování této strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň ODS | Foto: Tomáš Adamec

„Samo o sobě to důkaz není. Svědčí to ovšem o určitém propojení a o tom, že právní úprava i reálné zvyklosti, které se týkají financování stran, nejsou úplně v pořádku,“ řekl politolog z Metropolitní univerzity v Praze Jan Outlý.

K hlavním nedostatkům českého zákonodárství týkajícího se sponzorování politických stran podle jeho slov patří kontrola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog z Metropolitní univerzity v Praze Jan Outlý.mp3

„Kontrolním orgánem, mohli bychom říci v uvozovkách kontrolním, je Poslanecká sněmovna, tedy instituce, kterou tvoří samy politické strany. To je naprosto paradoxní situace, kdy strany kontrolují samy sobě svoje účetnictví. Účetnictví týkající se volebních kampaní není vůbec oddělené od běžného účetnictví, čímž se účetnictví politických stran stává nepřehledné a hůře kontrolovatelné,“ uvedl Jan Outlý.

Za další problém považuje skutečnost, že u nás chybí jakákoliv úprava financování kampaní a vůbec politické činnosti individuálních politiků, individuálních kandidátů.

„Je zřejmé, že také samotní kandidáti vedou svoje kampaně ve volbách, ovšem výroční finanční zprávy podávají pouze politické strany,“ doplnil politolog.

Do naší právní úpravy je podle něj nutné zavést možnost kontrolovat a odhalovat financování politických stran třetími stranami – nezávislými institucemi, což je relativně běžné v ostatních zemích.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme